پروژه بلاک چین تلگرام از شروع تا پایان

پروژه بلاک چین تلگرام از شروع تا پایان

بلاک چین تلگرام و توکن گرام که از سال ۲۰۱۷ با هیاهوی بسیار توجه علاقه‌مندان به این حوزه را جلب کرده بودند در سال ۲۰۲۰ شکست خورده و به پایان رسیدند.

«من برای تمام کسانی که در جهت تمرکز زدایی، برابری و حقوق مساوی در جهان تلاش می‌کنند، آرزوی موفقیت دارم. شما در سمت صحیح میدان نبرد قرار گرفته‌اید و من امیدوارم نقطه شکست ما، شروع پیروزی شما باشد.»

اینها بخشی از توییتی است که پاول دورف بعد از مخالفت رسمی ایالات متحده با توزیع توکن های گرام در خارج از این کشور منتشر کرد. وی همچنین شکست پروژه بلاک چین تلگرام موسوم به تان (TON) را اعلام کرد و از کاربران خواست به نسخه‌های احتمالی غیررسمی این پروژه توجه نکنند.

امروز در این بلاک‌چین! ضمن بررسی پروژه بلاک چین پیام رسان تلگرام به درس‌هایی که می‌توانیم از شکست آن بگیریم اشاره می‌کنیم.


بلاک چین تلگرام و رقابت با ویزا و مسترکارد


بلاک چین تلگرام قرار بود با قابلیت اجرای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و دارا بودن یک توکن داخلی به نام گرام (Gram) در سه ماهه سوم تا چهارم سال ۲۰۱۹ در دسترس کاربران قرار بگیرد.

دوروف و برادرش به عنوان موسسان تلگرام، برای رسیدن به این هدف به منابع مالی نیاز داشتند. آنها به لطف یک عرضه سکه اولیه (ICO) و محبوبیت این پیام‌رسان توانستند یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار جمع‌آوری کنند.

در همان زمان شایعه شده بود افرادی مثل «رومن آبراموویچ» (مالک سابق باشگاه چلسی) و تعدادی دیگر از الیگارش‌های روسیه بر روی این پروژه مبتنی بر بلاک چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

پیشنهاد خواندن:  امنیت نگهداری از رمزعبور را افزایش دهید

البته بررسی مقاله سفید بلاک چین و توکن تلگرام نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران حق داشته‌اند که برای سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه وسوسه شوند.

بر اساس این مقاله بلاکچین تلگرام متشکل از یک زنجیره اصلی و ۲۹۲ زنجیره جانبی (Side chain) بود. از الگوریتم اثبات سهم برای اجماع استفاده می‌کرد و ماینر ها می‌توانستند با خرید توکن در فرایند تایید تراکنش‌ها شرکت کنند و کارمزد بگیرند.

یک ماشین مجازی مثل بلاک چین اتریوم هم در بلاک چین تلگرام وجود داشت که می‌توانست قراردادهای هوشمند را پردازش کند و امکان اجرای اپلیکیشن های غیرمتمرکز را فراهم آورد.

انتظار می‌رفت در روز اول شروع به کار بلاک چین تلگرام، پنج میلیارد توکن گرام در اختیار سرمایه‌گذاران قبلی این پروژه قرار بگیرد. این مقدار ظرف ۱۰ سال به ده میلیارد می‌رسید.

تریدرها پیش‌بینی می‌کردند قیمت هر توکن گرام در روز عرضه معادل ۱/۳۳ دلار باشد و حتی یک صرافی ارز دیجیتال بر همین اساس خرید و فروش قراردادهای آتی گرام را شروع کرده بود.


واکنش آمریکا به این پروژه


اما ماه عسل تلگرام و بلاک چین با احضار مشاور ارشد پیشین این پیام‌رسان به کمیسیون اوراق بهادار و صرافی‌های ایالات متحده به پایان رسید.

اتهام این بود که توکن گرام مشکلات امنیتی دارد، در فروش آن به سرمایه‌گذاران ابهام وجود داشته و نباید توسط آمریکایی‌ها خریداری شود. ظاهرا این دلیل آخری برای دولت آمریکا مهم‌تر بوده، چون آنها به هر حال تمایل ندارند واحد پولی دیگری جای دلار را بگیرد.

بعد از مشاجرات طولانی میان تلگرام و این نهاد قانونگذاری در ایالات متحده، چند روز پیش یکی از دادگاه‌های این کشور آب پاکی را بر روی دست دوروف ریخت و اجازه فروش توکن های گرام حتی در خارج از خاک این کشور را نیز لغو کرد.

پیشنهاد خواندن:  حضور محصولات مبتنی بر بلاک‌چین در نمایشگاه CES 2020

چرا بلاک چین تلگرام شکست خورد؟


کارشناسان معتقدند نحوه عرضه سکه اولیه و پیش‌فروش به افراد خاص و عدم شفافیت نسبی از جمله عواملی هستند که باعث شکست بلاک چین تلگرام شده‌اند.

تلگرام اولین برنامه پیام رسان نبوده که از توسعه بلاک چین ، توکن و والت صحبت کرده و شرکت‌هایی مثل فیسبوک، سیگنال و … هم اهداف مشابهی داشته و دارند.

با این حال نحوه تامین مالی هیچ‌کدام از آنها به اندازه تلگرام ابهام‌برانگیز نبوده است. یک میلیادر و هفتصد میلیون دلار بسیار بیشتر از هزینه‌های لازم حتی برای توسعه آرمانی‌ترین سیستم بلاک‌چین در تاریخ بشریت است.

چرا بلاک چین تلگرام و توکن گرام شکست خورد؟

تلگرام هیچگاه در این زمینه شفاف‌سازی نکرد و به خیلی از سوالات که می‌توانست حساسیت نهادهای قانونی را برانگیزد پاسخ نگفت.

از سوی دیگر در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ تقریبا هر ماه خبر جدیدی از محصولات بلاک چینی تلگرام و امکانات توکن گرام می‌شنیدیم و بعد از چند هفته مشخص می‌شد که این خبرها صحت ندارند.

این در حالی بود که تلگرام موضع شفافی درباره این خبرها اتخاذ نمی‌کرد. آنها را نه قبول و نه رد می‌کرد و این نکته این شائبه را تقویت می‌کند که موسسان این پیام‌رسان از این خبرها برای جذب مخاطب و ایجاد هیاهو پیرامون این پیام‌رسان استفاده می‌کرده‌اند.

مجموعه این اتفاقات باعث شد تا نهادهای قانونگذاری آمریکا حساسیت بیشتری به پروژه بلاک چین تلگرام نشان دهند و در نهایت از فعالیت آن جلوگیری نمایند.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید