راهنمای خرید ماینر بعد از هاوینگ بیت کوین

راهنمای خرید ماینر بعد از هاوینگ بیت کوین

در این راهنمای خرید ضمن توجه به بهای برق در ایران، چهار دستگاه ماینر را به شما پیشنهاد می‌دهیم که می‌توانند بعد از هاوینگ بیت کوین همچنان سودآور باشند.

در مقاله «۳ استراتژی اصلی ماینر ها بعد از هاوینگ بیت کوین چیست؟» به این نکته اشاره کردیم که ماینرها بعد از هاوینگ بیت کوین سه مسیر اصلی را پیش‌روی خود دارند.

مسیر اول خروج از فرایند استخراج بیت کوین است، مسیر دوم یعنی ادامه دادن استخراج با دستگاه های ایسیک فعلی و مسیر سوم به معنی خرید دستگاه‌های ماینر جدید است.

امروز در این بلاک‌چین! به صورت اختصاصی به افرادی می‌پردازیم که مسیر سوم را برای خودشان انتخاب کرده‌اند و تصمیم دارند بعد از هاوینگ بیت کوین همچنان از ماینینگ کسب درآمد کنند. داده‌های آماری این راهنمای خرید ماینر با استفاده از یک ماشین حساب ماینینگ به دست آمده و بخشی از اطلاعات از پایگاه خبری کوین‌تلگراف جمع‌آوری شده است.


هش ریت بیت کوین بعد از هاوینگ


هش ریتِ بیت کوین ، مجموع توان پردازشی تمام دستگاه‌های ایسیک جهان است که مشغول استخراج بیت کوین هستند. در حال حاضر این عدد چیزی در حدود ۱۱۰ اگزاهش است.

بعد از هر بار کاهش پاداش ماینینگ بیت کوین که هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، میزان هش ریت این رمز ارز برای مدت کوتاهی کاهش پیدا می‌کند. کارشناسان این افت را به خروج برخی افراد از چرخه ماینینگ نسبت می‌دهند. دلیل اصلی این خروج به هم خوردن توازن هزینه-سودمندی برای این افراد است.

یکی از دلایلی که باعث ایجاد اختلال در جریان هزینه-سودمندی برای ماینر ها می‌شود، تولید دستگاه‌های ایسیک جدیدتری است که به صورت بهینه‌تری ساخته شده‌اند.

مثلا بعد از دومین هاوینگ بیت کوین تراشه‌های ۱۶ نانومتری در دستگاه‌های ایسیک تعبیه شدند که می‌توانستند توان پردازشی را تا ۱۴ تراهش افزایش دهند. این دستگاه‌ها به ازای هر تراهش ۱۰۰ وات برق مصرف می‌کردند.

پیشنهاد خواندن:  معجزه عدم‌تمرکز و تاب‌آوردن شرکت‌های رمز ارزی در برابر ویروس کرونا (کووید 19)

از اوایل سال ۲۰۱۹ سر و کله تراشه‌های ۱۰ و ۷ نانومتری پیدا شد. با این تراشه‌ها ماینینگ بیت کوین می‌تواند شاهد ظهور دستگاه‌هایی با توان نزدیک به ۱۰۰ تراهش باشد که به ازای هر تراهش تنها ۳۰ وات برق مصرف می‌کنند.

اکنون پرسشی که ذهن خیلی از فعالان در حوزه استخراج بیت کوین را به خودش مشغول داشته این است که برای مسیر بعد از هاوینگ بیت کوین باید کدام نوع ایسیک را خریداری کنند که موازنه میان هزینه-سودمندی حفظ شود.

ما راهنمای خرید دستگاه ماینر بعد از هاوینگ را بر اساس نوع دسترسی شما به انرژی به دو بخش تقسیم کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.


دسترسی به برق ارزان و فراوان!


اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به هر دلیل به انرژی برق با نرخ ارزان‌تر از معمول و به میزان زیاد دسترسی دارید می‌توانید پول کمتری بابت خرید دستگاه‌های ایسیک بدهید.

دسترسی به انرژی در صنعت استخراج بیت کوین حرف اول را می‌زند. به همین دلیل از کشورهایی که برق بیشتر و ارزان‌تری دارند با عنوان بهشت ماینینگ یاد شده است.

چنانچه برق شما با نرخ ارزان قابل دسترس است می‌توانید برای بعد از هاوینگ به فکر خرید انت ماینر های S11 یا T15 شرکت بیت مین (Antminer) باشید. جزییات مربوط به این دو دستگاه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. توجه داشته باشید نرخ هر کیلووات ساعت انرژی در این جدول ۹۰ تومان محاسبه شده است و هر دلار معادل ۱۵۸۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

دسترسی به برق ارزان و فراوان!
جزییات درآمد و سودآوری انت ماینر های S11 و T15 بعد از هاوینگ بیت کوین

همان طور که در جدول بالا می‌بینید سودآوری ماهانه دستگاه S11 و دستگاه T15 بعد از هاوینگ بیت کوین به ترتیب برابر با ۱۷/۴۲ و ۲۰/۱۷ دلار است. همچنین این دستگاه‌ها از الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می‌کنند که به شما امکان می‌دهد تا گاهی اوقات در صورت تمایل به جای بیت کوین ، رمز ارزهای با الگوریتم مشابه را نیز استخراج کنید.

پیشنهاد خواندن:  دوران پسا کرونا و تقویت مفهوم حاکمیت جمعی

ماینینگ با بهای برق صادراتی


اما اگر به برق ارزان دسترسی ندارید، پس ناچارید دستگاه‌های با توان پردازشی بیشتر خریداری کنید تا پس از هاوینگ بیت کوین همچنان حاشیه سود مناسبی داشته باشید.

در جدول زیر نرخ هر کلیووات ساعت انرژی برق ۹۶۵ تومان محاسبه شده و هر دلار معادل ۱۵۸۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. با این ارقام شما می‌توانید به فکر خرید انت ماینر S19 یا واتس‌ماینر +M30S شرکت مایکرو‌بی‌تی باشید. جزییات درآمد و سودآوری استخراج با این دو دستگاه را در تصویر زیر می‌بینید.

ماینینگ با بهای برق صادراتی
جزییات درآمد و سودآوری ماینر های S19 و +M30S بعد از هاوینگ بیت کوین

همان طور که در جدول بالا می‌بینید سودآوری ماهانه دستگاه S19 و دستگاه +M30S بعد از هاوینگ بیت کوین به ترتیب برابر با ۲۹/۲۷ و ۳۱/۳۱ دلار است.


جمع‌بندی


بدون تردید جامعه استخراج کنندگان بیت کوین تحت تاثیر هاوینگ این ارز دیجیتال قرار خواهند گرفت. بعد از این رویداد درآمد و سود خالص ماینینگ کمتر می‌شود. در نتیجه آنهایی که تصمیم می‌گیرند در این صنعت بمانند باید تصمیم‌های جدیدی بگیرند.

یکی از این تصمیم‌ها خرید دستگاه‌های ماینر جدید است که بتوانند بر اساس عامل هزینه انرژی در دوران بعد از هاوینگ همچنان سودآور باشند.

در این مقاله بر همین اساس و با دو پیشفرض دسترسی به برق ارزان و برق گران، چهار دستگاه مختلف را به شما معرفی کردیم که باعث می‌شوند تا شما همچنان به روند سودآوری ادامه دهید.

البته این داده‌ها ممکن است از اتفاقاتی که در آینده می‌افتد تاثیر بپذیرند اما نکته مهم این است که شما به عنوان افرادی که ماینینگ را به عنوان کسب و کارتان انتخاب کرده‌اید، همیشه باید داده‌های جدید را تحلیل کنید و بدون مطالعه دست به هیچ اقدامی نزنید.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید