توکن شخصی؛ نگاهی به ریسک‌ها و مزیت‌ها‌

توکن شخصی نگاهی به ریسک‌ها و مزیت‌ها‌

توکن شخصی نوع جدیدی از تامین مالی و کسب درآمد در ازای کار است که با معماری بلاک چین ترکیب شده و ریسک ها و مزیت هایی هم دارد.

توکن در واقع نمود بخشی از یک دارایی ارزشمند است. بعضی توکن ها قابل لمس و شبیه سکه و اوراق بهادار هستند و بعضی دیگر ماهیت فیزیکی ندارند و شبیه به آلت کوین ها هستند.

ما از توکن ها برای روشن کردن دستگاه های بازی در شهربازی ها، برای پرداخت بلیت مترو، انتقال ارزش و حتی برای شرکت در رأی‌گیری استفاده می‌کنیم.

این روزها با توسعه پلتفرم های مبتنی بر بلاک چین، ایجاد توکن و استفاده از آنها وارد مرحله جدیدی شده است. در نتیجه هر کسی می‌تواند توکن خودش را داشته باشد.

در این مطلب جالب از سایت فوربس، شکل‌گیری مفهوم توکن شخصی و ریسک‌ها و مزیت‌های آن بررسی شده است. در ادامه با این بلاک‌چین! همراه باشید.


من توکن دارم، پس هستم


بلاک چین اتریوم منشا ظهور اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) است. یکی از موضوعات مورد علاقه توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن‌ها جوامع و امور مالی غیرمتمرکز (defi) هستند.

در این جوامع، افراد مختلف می‌توانند توکن هایی را با نام خودشان بر روی اتریوم بسازند و سپس آنها را به عنوان سهام در میان هواداران خود به فروش برسانند. البته داشتن این توکن ها لزوما به معنی شریک شدن در درآمد ایجاد کننده توکن نیست.

مثلا توکن آلیس امکان ارائه خدماتی به هواداران آلیس را فراهم می‌کند. با خرید چند توکن آلیس می‌توانید از مشورت او بهره‌مند شوید، جدیدترین مقاله‌های او را بخوانید یا اصلا بخشی از زمان کاری او را اجاره کنید.

گاهی اوقات هم خود آلیس که به پول نیاز دارد، یک بازه زمانی برای فروش توکن شخصی اش تعریف می‌کند و به هوادارانش اطمینان می‌دهد که با خرید این توکن ها، در آینده از خدمات او بهره‌مند می‌شوند.

اما کارشناسان بلاکچین می‌گویند پدیده توکن شخصی یادآور دوران تامین مالی از طریق عرضه سکه اولیه (ICO) است که بعدا خیلی از آنها کلاه‌بردار از آب درآمدند. به علاوه این توکن ها وابسته به اعتماد هستند.

پشتوانه این توکن ها شهرت و اعتبار یک فرد است و دیگران برای خرید به همین شهرت اعتماد می‌کنند در حالی‌که اصلا بلاک چین و رمز ارزها با هدف حذف اعتماد از سیستم‌‌ها معرفی شده‌اند.

دیوید هافمن، مدیر اجرایی پلتفرم رییل‌تی


توکن شخصی یعنی خرید و فروش باد هوا!


اگر شما اوراق بهادار دولتی را می‌خرید، به هر حال نوعی از ضمانت قانونی پشت آن وجود دارد. بیت کوین و اتریوم را هم به این دلیل می‌خرید که می‌دانید مکانیسم داخلی آنها واقعا غیرمتمرکز است و تحت کنترل یک فرد قرار ندارد.

پیشنهاد خواندن:  معجزه عدم‌تمرکز و تاب‌آوردن شرکت‌های رمز ارزی در برابر ویروس کرونا (کووید 19)

اما در توکن های شخصی هیچگونه ضمانت یا ساز و کار کنترلی وجود ندارد. صاحب توکن، مثلا همان آلیس می‌تواند به هر دلیلی زیر قول‌هایش بزند و از دست شما هیچ کاری بر نمی‌آید.

با این حال ممکن است خیلی از توکن های شخصی فریبنده و جذاب به نظر برسند. مثلا توکن کرمان (KERMAN token) توسط شخصی به نام «کرمان کولی» در قالب یک قرارداد هوشمند ایجاد شده است.

توکن شخصی یعنی خرید و فروش باد هوا!

او یک تولید کننده محتوا است. توکنی که ایجاد کرده می‌تواند برای دسترسی به گروه تلگرام، خبرنامه شخصی او و یا اجاره وقت از او مورد استفاده قرار بگیرد. حتی اگر می‌خواهید توییت شما در صفحه ایشان ریتوییت شود، باید از او توکن بخرید.

کرمان کولی در وبلاگش نوشته این توکن صرفا برای جبران مالی زمانی است که او برای دیگران صرف می‌کند و اصلا به معنی یک قرارداد تجاری یا اوراق بهادار نیست. او حتی گفته به ازای توکن های خریداری شده، توکن های خودش را امحا می‌کند. یعنی آنها را به آدرس یا والتی ارسال می‌کند که دیگر قابل خرج کردن نباشد.

«الکس مسمج» شخص دیگری است که برای فروش زمان و حتی شریک کردن دیگران در تصمیم های زندگی شخصی‌اش! توکن ساخته است.

آقای مسمج بر خلاف کولی اما صراحتا گفته کسانی که توکن های او را خریده‌اند، صاحب ۱۵ درصد از مجموع درآمد سه ساله ایشان خواهند شد.

به رغم این دعاوی هیچگونه ضمانت قانونی، کنترل یا نظارتی بر تعهدات ایجاد کنندگان این توکن های شخصی وجود ندارد. همه چیز بر پایه اعتماد بر شهرت و اعتبار شخصی است که توکن را ایجاد کرده است.

پیشنهاد خواندن:  دوران پسا کرونا و تقویت مفهوم حاکمیت جمعی

روی دیگر توکن شخصی


بنیانگذاران یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز با نام رُل (Roll) معتقدند توکن شخصی یک ابزار سرمایه‌گذاری یا اوراق بهادار نیست، بلکه امکانی برای تامین مالی جمعی و حفظ حقوق تولیدکنندگان محتوا است.

در واقع توکن شخصی یک پول اجتماعی یا یک ارز تولید شده توسط کاربران است که با استفاده از آن می‌توانند زمانی که برای تولید انواع محتوا صرف کرده‌اند را به گستردگی فضای وب بین علاقه‌مندان خود به فروش برسانند.

هر دو توکن های KERMAN$ و ALEX$ بر روی این پلتفرم مبتنی بر بلاک چین اتریوم ایجاد شده‌اند.

قیمت هر عدد توکن کرمان ۰/۰۲ دلار است و کرمان امیدوار است تا بتواند ۳۰۰۰۰ دلار جمع‌آوری کند. قیمت هر عدد توکن الکس هم ۰/۰۲ دلار است و او می‌خواهد ۲۰۰۰۰ دلار به دست بیاورد.


جمع‌بندی و پرسش‌های متداول


به اعتقاد کارشناسان فناوری بلاک چین ، توکن شخصی نوع تکامل یافته عرضه سکه اولیه است با این تفاوت که در اینجا کنترل‌های قانونی به مراتب کمتری وجود دارد.

در توکن شخصی عامل اصلی برای خرید اعتماد به شهرت و اعتبار شخص ایجاد کننده توکن است و این موضوع در تضاد با ذات غیرمتمرکز ساختار بلاک چین است.

با این همه تولید کنندگان محتوا که در رسانه‌های اجتماعی از محبوبیت برخوردارند، توکن شخصی را ابزاری برای کسب درآمد در ازای زمانی می‌دانند که برای تولید محتوا صرف کرده‌اند.

منظور از DeFi چیست؟

این واژه مخفف برابر انگلیسی امور مالی غیرمتمرکز است و به طور کلی به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی اطلاق می‌شود که بر روی بلاک چین اتریوم با هدف تسهیل فرایندهای مالی از جمله اعطای وام، تامین مالی و … ایجاد شده‌اند.

توکن شخصی چه امکاناتی برای ایجاد کننده آن فراهم می‌کند؟

خریداران یک توکن شخصی می‌توانند به آثار ایجاد شده توسط آن فرد دسترسی داشته باشند، از سود فروش این آثار توسط شخص ایجاد کننده توکن بهره‌مند شده و یا حتی از حق مشورت با آن شخص برخوردار شوند.

خرید توکن های شخصی چه ریسک‌هایی دارد؟

توکن های شخصی دارای هیچگونه ساز و کار کنترلی و نظارتی نیستند. فرد ایجاد کننده توکن می‌تواند از زیر بار تعهداتش شانه خالی کند و خطر از دست رفتن سرمایه خریدار نیز وجود دارد.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید