3 استراتژی اصلی ماینر ها بعد از هاوینگ بیت کوین چیست؟

۳ استراتژی اصلی ماینر ها بعد از هاوینگ بیت کوین چیست؟

استخراج کنندگان یا ماینر های بیت کوین بعد از رویداد هاوینگ این رمز ارز سه استراتژی اصلی خروج، ادامه استخراج یا شروع جدید را پیش روی خود دارند.

رویداد هاوینگ (کاهش پاداش استخراج بیت کوین در هر چهار سال) برای سومین مرتبه در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۰ اتفاق می‌افتد. اگرچه این رویداد بر روی گروه‌های متنوعی از اکوسیستم بیت کوین اثر می‌گذارد اما بدون شک ماینرها بیشتر از دیگران این تاثیرات را حس خواهند کرد.

این دومین مقاله‌ای است که در پرونده ویژه هاوینگ به شما تقدیم می‌شود، اینجا به این نکته پرداخته‌ایم که ماینرها چه استراتژی‌هایی در برابر کاهش پاداش استخراج بیت کوین اتخاذ می‌کنند و چگونه این استراتژی‌ها می‌تواند آینده صنعت ماینینگ را شکل دهد.


نکاتی که یک ماینر باید درباره هاوینگ جدید بیت کوین بداند


در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۰ پاداش ماینینگ از ۱۲/۵ به ۶/۲۵ بیت کوین می‌رسد. این یعنی به ازای تعداد تراکنش‌های تأیید شده در هر بلوک، تعداد بیت کوین کمتری به عنوان جایزه به ماینر ها تعلق می‌گیرد.

این تعداد کمتر به معنی کاهش سرعت چرخه تولید و توزیع بیت کوین های جدید است. به دنبال هاوینگ عرضه کاهش پیدا می‌کند، اما مشخص نیست که تقاضا بیشتر شود یا کمتر. به علاوه مقدار کارمزد برای هر تراکنش نیز در بازه‌های زمانی بعد و قبل از هاوینگ متفاوت است.

در این بین عامل قیمت بیت کوین است که معادلات بازار را تعیین می‌کند. قیمت بیت کوین هم البته به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آنها هش ریت موجود در بلاک چین بیت کوین است.

هش ریت مجموع توان پردازشی است که ماینر ها برای تایید تراکنش‌های بیت کوین در اختیار دارند. کاهش یا افزایش هش ریت به صورت مستقیم با فعالیت استخراج کنندگان بیت کوین ارتباط دارد و می‌تواند بر روی قیمت آن نیز تاثیر بگذارد.

خیلی از کسب و کارهایی که پیرامون بیت کوین شکل گرفته‌اند نیازمند فعالیت استخراج کنندگان در شبکه هستند و حتی محبوبیت این رمز ارز نیز با نحوه کار ماینر ها ارتباط دارد.

بر اساس مجموعه این پیش‌فرض‌ها ماینر ها سه استراتژی عمده برای دوران بعد از هاوینگ بیت کوین در نظر خواهند گرفت که در ادمه آنها را بررسی می‌کنیم.


استراژی خروج از استخراج


تعداد افرادی که از این استراتژی استقبال می‌کنند بسیار کم است. استراتژی خروج به معنی خاموش کردن دستگاه‌های ماینر و یا حتی تعطیل کردن فارم های ماینینگ در دوران بعد از هاوینگ بیت کوین است.

پیشنهاد خواندن:  تبدیل هش به کیلوهش تا تراهش برای ماینینگ

اینجا افراد با توجه به مجموعه‌ای از عوامل به این نتیجه می‌رسند که ادامه فعالیت استخراج در روزهای بعد از هاوینگ بیت کوین امکان‌پذیر نیست. از عوامل موثر در این تصمیم می‌توان به هزینه‌های بالا، سود پایین، فرسودگی دستگاه‌های ماینر و … اشاره کرد.

مدافعان این استراتژی ادامه استخراج بیت کوین بعد از هاوینگ را کاری بیهوده می‌دانند. اما به طور مشخص می‌توان گفت که سه مسیر پیش‌روی پیروان استراتژی خروج قرار دارد:

  • فروش یا اجاره دستگاه‌ها و سایر تجهیزات استخراج بیت کوین به سایر افراد
  • آموزش و مشاوره به افرادی که تصمیم دارند وارد حرفه استخراج شوند
  • خروج کامل از عرصه استخراج و ایجاد یک کسب و کار جدید

با پایان فعالیت گروهی از استخراج کنندگان بیت کوین و خروج آنها از شبکه، مجموع توان پردازشی یا همان هش ریت تا حدودی کاهش پیدا می‌کند که این خودش می‌تواند قیمت این رمز ارز را کاهش دهد.

وقتی قیمت بیت کوین کاهش پیدا کند، سرمایه‌‌گذاران کمتری به آن علاقه نشان می‌دهند و محبوبیت خود را تا اندازه‌ای از دست خواهد داد.


استراتژی ادامه استخراج بیت کوین


در این حالت ماینر های فعلی تصمیم می‌گیرند فعالیت خودشان را بعد از هاوینگ نیز ادامه ‌دهند. آنها به تغییراتی که ممکن است هاوینگ در این اکوسیستم ایجاد کند بی تفاوت هستند یا به هر دلیلی نمی‌خواهند استراتژی خروج را دنبال کنند.

این افراد بعد از هاوینگ بیت کوین به احتمال زیاد دچار ضرر شده و نمی‌توانند با ماینر های بزرگتر رقابت کنند. هزینه‌های آنها بیشتر از قبل خواهد شد در حالی که سود آنها کمتر می‌شود.

مدافعان این استراتژی شرایط بد اقتصادی و ریسک بالای ایجاد یک کسب و کار یا یک سرمایه‌گذاری جدید را دلیل انتخاب آن عنوان می‌کنند. مسیرهای پیش‌روی افرادی که استراتژی ادامه را انتخاب می‌کنند به شرح زیر است:

  • مهاجرت به مناطق سردسیر برای کاهش هزینه‌ها
  • حفظ درآمد اندک ناشی از کارمزد تراکنش‌ها
  • تغییر دوره‌ای کوین مورد استخراج برای جبران نسبی هزینه‌ها

با استمرار حضور ماینر ها در شبکه بلاک چین بیت کوین، نرخ توان پردازشی و قیمت بیت کوین ثبات بیشتری را تجربه می‌کند. با این حال یک اختلاف طبقاتی بین ماینر های قوی‌تر و ماینرهای فعلی بیت کوین شکل می‌گیرد و همین باعث می‌شود تا مبانی ایدئولوژیک این رمز ارز که یکی از اصول آن عدم‌تمرکز است زیر سوال قرار بگیرد.

پیشنهاد خواندن:  ماشین حساب ماینینگ بیت‌کوین و آلت‌کوین

به عبارت دیگر می‌توان گفت قاعده ۲۰/۸۰ خیلی جدی‌تر از همیشه در بیت کوین اجرا خواهد شد.


استراتژی شروع جدید بعد از هاوینگ


این بهینه‌ترین استراتژی برای کسانی است می‌خواهند در صنعت ماینینگ بمانند و حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند.

روزآمد‌سازی دستگاه‌ها و تجهیزات ماینینگ بیت کوین برای دوران بعد از هاوینگ اصلی‌ترین فسلفه شروع جدید است. ماینر هایی با این طرر تفکر معمولا قدرت مالی خوبی دارند و کسانی هستند که از همان ابتدا با هدف و برنامه‌ریزی وارد این عرصه شده‌اند.

مدافعان این استراتژی معقتدند تا روزی که آخرین بیت کوین استخراج نشده، جای فعالیت و کسب درآمد برای آنها وجود دارد و باید از این فرصت استفاده کنند. مسیرهای پیش‌روی این افراد به شرح زیر هستند:

  • خرید ایسیک های جدید با توان و بازدهی بالاتر
  • گسترش ظرفیت استخراج بیت کوین
  • خودکفایی در استخراج و سرمایه‌گذاری بر روی فعالیت‌هایی مثل تولید و تعمیر دستگاه‌ها

با حضور ماینرهایی که دستگاه های جدید و پر قدرت خریداری می‌کنند، بقای شبکه بیت کوین تضمین می‌شود. به علاوه با دستگاه‌های جدید مصرف انرژی کمتر شده و تراکنش‌ها سریع‌تر تایید می‌شوند.

البته پیروان این استراتژی به تمرکزگرایی در استخراج بیت کوین دامن می‌زنند و باعث شکل‌گیری فارم‌های فوق صنعتی می‌شوند که رقبای کوچک را از میدان به در خواهد کرد.


جمع‌بندی


استخراج کنندگان بیت کوین که وظیفه اصلی آنها تایید تراکنش‌های این رمز ارز در یک ساختار بلاک چین است به زودی برای سومین بار پدیده هاوینگ را تجربه خواهند کرد.

هاوینگ بر روی اکوسیستم این رمز ارز اثر می‌گذارد و ماینرها عضوی از این اکوسیستم هستند که می‌توانند سه استراتژی خروج از استخراج ، ادامه استخراج یا شروع جدید استخراج را برای مقابله با هاوینگ انتخاب کنند.

هر استراتژی بر روی آینده بیت کوین اثرگذار است و مسیرهای مشخصی را پیش روی انتخاب‌کنندگان آن قرار می‌دهد. در واقع ماینر ها با خروج‌شان سیگنال مشخصی را به بازار مخابره می‌کنند، با ادامه حضورشان هم نشان می‌دهند که هنوز به اصول پایبند هستند و با شروع جدید خودشان را برای روزهای سخت‌تر آماده می‌کنند.

البته آینده استخراج بیت کوین پس از هاوینگ به میزان زیادی به عملکرد دستگاه های ایسیک نیز وابسته است که انتخاب بهترین آنها بر اساس فاکتورهایی مثل هش ریت ، مصرف انرژی، سودآوری و … نیازمند بررسی‌های بیشتری است.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید