سالیدیتی ، زبان برنامه‌نویسی در بلاک‌چین

سالیدیتی ، زبان برنامه‌نویسی در بلاک‌چین

بلاک‌چین اتریوم و زبان سالیدیتی (Solidity) یکی از محبوب‌ترین ساختارهای بلاک‌چین هستند که توانسته در کنار بیت‌کوین نظرات بسیاری را به خودش جلب کند.

در واقع تمام بلاک‌چین و بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیزی جز کدهای برنامه‌نویسی نیستند که با قرار گرفتن در کنار همدیگر این معماری غیرمتمرکز را شکل داده‌اند.

تفاوت عمده اتریوم با بیت‌کوین در امکان اجرای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است.

در ادامه با این بلاک‌چین! همراه باشید تا از زبان برنامه‌نویسی که در اتریوم استفاده می‌شود برای شما بگوییم.

ویتالیک بوترین به عنوان بنیانگذار بلاک‌چین اتریوم وقتی دید امکان اجرای تراکنش‌های غیرمالی بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین محدود شده تصمیم گرفت تا اتریوم را ایجاد کند. در اتریوم امکان اجرای نوع خاصی از تراکنش‌ها وجود دارد که در طی آنها دستوراتی بین طرفین تراکنش رد و بدل می‌شود. بر همین اساس حتی می‌توان اپلیکیشن‌های کاربردی مختلف در حوزه سلامت، رای‌گیری، مدیریت مالی و زنجیره تامین را در اتریوم اجرا و پیاده‌سازی کرد.

سالیدیتی ، زبان برنامه‌نویسی در بلاک‌چین
ویتالیک بوترین، بنیانگذار بلاک‌چین اتریوم

اما همه این اتفاق‌ها در سایه یک زبان برنامه‌نویسی به نام سالیدیتی شکل می‌گیرد. به عبارت دیگر در این زبان برنامه‌نویسی مشخص می‌شود که مثلا در هنگام دریافت ۱۰۰۰ بشکه نفت از یک شرکت در نروژ چه میزان اتر (Ether) (توکن داخلی اتریوم) یا انواع توکن‌های دیگر باید از طرف شرکت ژاپنی ارسال شود.

البته همه این اتفاقات در محیط بلاک‌چین اتریوم و با استفاده از ماشین مجازی این بلاک‌چین صورت می‌گیرد اما کدهای سالیدیتی در واقع تسهیل کننده این قرارداد یا اپلیکیشن هستند.

زبان سالیدیتی برپایه زبان‌های رایج برنامه‌نویسی از جمله سی، پایتون و جاوا اسکریپت توسعه داده شده و اگر شما یکی از اینها را بشناسید برای یادگیری سالیدیتی مسیر پیچیده‌ای نخواهید داشت.

پیشنهاد خواندن:  امنیت نگهداری از رمزعبور را افزایش دهید

در سالیدیتی هم مفاهیمی مثل متغیرها، توابع، کلاس‌ها، عملیات ریاضی، محاسبات خطی و … به کار گرفته شده است البته گاهی تفاوت‌های کوچکی بین این زبان و سایر زبان‌ها دیده می‌شود.

متخصصان رایانه فکر می‌کنند:

زبان شی-گرا سالیدیتی به دو دلیل آینده درخشانی دارد. یکی اینکه در اتریوم به عنوان یکی از محبوب‌ترین بلاک‌چین‌های عمومی جهان به کار گرفته شده و دومی هم امکان ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با موضوعات متنوعی مثل سلامت تا رای‌گیری و تامین مالی جمعی است.


یادگیری زبان سالیدیتی


منابع آموزشی برای زبان سالیدیتی نسبت به جاوا اسکریپت یا پایتون خیلی کمتر هستند با این حال روح عدم تمرکز در فناوری بلاک‌چین باعث شده تا خیلی‌ها به صورت خودجوش یادگیری آن را شروع کنند.

اما کتاب آشنایی با اتریوم و سالیدیتی (Introducing Ethereum and Solidity) یکی از منابع شناخته شده برای شروع یادگیری این زبان است. نویسنده کتاب بعد از توضیح مفاهیم اولیه به سراغ سالیدیتی می‌رود و نحوه کدنویسی قراردادهای هوشمند را به شما آموزش می‌دهد.

کتاب تسلط بر اتریوم از آندریاس آنتونوپولوس هم یکی از دیگر منابع کاربردی برای شناخت اتریوم و زبان سالدیتی است که نسبت به کتاب قبلی سطح پیچیده‌تری دارد.

در کنار این دو کتاب سایت کریپتو زامبیز (Crypto Zombies) هم با یک نگاه بامزه از زامبی‌ها برای آموزش توابع و کلاس‌های زبان سالیدیتی استفاده کرده است.

سایت‌هایی مثل بیت‌دیگری (Bitdegree) دوره‌های آنلاین آموزش این زبان برنامه‌نویسی همراه با ارائه مدرک پایان دوره را برگزار می‌کنند که البته شیوه پرداخت به دلار است و در این دوره تحریم می‌تواند مشکلات خودش را ایجاد کند.

پیشنهاد خواندن:  ویتالیک بوترین و صحبت درباره رشد اتریوم

چند ویدیو و منبع نوشتاری آموزشی در وب فارسی هم وجود دارند که بهتر است آنها را بعد از منابع انگلیسی استفاده کنید چون اکثر منابع فارسی خودشان از منابع انگلیسی تهیه شده‌اند.

امروز در این بلاک‌چین! با زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی که در بلاک‌چین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد آشنا شدید. حالا می‌توانید با دانلود کتاب آشنایی با اتریوم و سالیدیتی اولین قرارداد هوشمند و اپلیکیشن مبتنی بر بلاک‌چین را طراحی کنید.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید