جنگ یمن؛ حوثی‌ها و رمزارز شان در برابر یمنی‌ها و بیت‌کوین

جنگ یمن؛ حوثی‌ها و رمزارز شان در برابر یمنی‌ها و بیت‌کوین

جنگ داخلی یمن در طی چند سال گذشته زیرساخت‌های اقتصادی این کشور را تخریب کرده است تا جایی که راهکارهایی مثل ای‌ریال و بیت‌کوین مطرح شده‌اند.

جنگ یمن این کشور را به دو بخش شمالی تحت سلطه حوثی‌ها و بخش جنوبی تحت کنترل یک دولت شکننده تقسیم کرده است. داشتن بیت‌کوین و استفاده از آن در چنین شرایطی می‌تواند قیمت گزافی داشته باشد.

به عبارت دیگر تمام تراکنش‌های مالی افراد و ارتباطات اینترنتی یمنی‌ها تحت کنترل هوثی‌ها یا دولت این کشور است و آنها مجبورند اطلاعات هویتی خود را به صورت کامل در اختیار این نهادهای شبه‌قانونی قرار دهند و همین باعث می‌شود تا چیزی به اسم حریم خصوصی وجود نداشته باشد.

از سوی دیگر تحریم‌های فزاینده آمریکا و سازمان ملل برای یمن باعث شده تا این کشور کوچک در خاورمیانه در یک محاصره اقتصادی قرار بگیرد. در حال حاضر خیلی از صرافی‌ها یا شرکت‌های فروش بیت‌کوین به مردم یمن خدمتی ارائه نمی‌دهند.

ضعف در زیرساخت‌های ارتباطات از راه دور و کمبود نقدینگی از عوامل دیگری هستند که خرید و مبادله بیت‌کوین را برای ساکنین این کشور دشوار کرده است.

حمزه الشارگابی، پزشک یمنی که مدتی هم ماینر اتر بوده در این باره می‌گوید:

دسترسی به اینترنت امن و پایدار در یمن تقریبا غیرممکن است. در شهرهای بزرگ هزینه اتصال بسیار زیاد است. اما شاید روزی شبکه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا بتوانند در یمن جنگ زده ارتباط بین بیت‌کوینر ها را برقرار کنند.

حمزه الشارگابی، پزشک یمنی

برنامه حوثی‌ها برای یک آلت‌کوین

اما ظاهرا حوثی‌ها می‌خواهند بدون اینکه درگیر مشکلات بیت‌کوین شوند، یک آلت‌کوین یا یک رمزارز جدید با نام ای‌ریال (e-Rials) را توسعه دهند. قرار است پیکارجویان حوثی که از طرف ایران حمایت می‌شوند از این رمزارز استفاده کنند.

پیشنهاد خواندن:  میوه و سبزیجات از تولید تا مصرف در بلاک چین

در گزارشی که موسسه مطالعات استراتژیک صنعا منتشر کرده جزییات بیشتری درباره این طرح ارائه شده است و بر روی این نکته تاکید شده که پیکارجویان یمنی تمایل ندارند با بیت‌کوین ارتباطی داشته باشند.

برنامه حوثی‌ها برای یک آلت‌کوین

به نظر می‌رسد دلیل اصلی تمایل حوثی‌ها برای توسعه و استفاده از ای‌ریال کاهش وابستگی آنها به بانک مرکزی یمن است که در دوران جنگ فعلا توسط دولت این کشور اداره می‌شود. حوثی‌ها حتی اخیرا استفاده از اسکناس‌های جدیدی که توسط بانک مرکزی این کشور منتشر شده را نیز ممنوع کردند.

جنگ یمن و استفاده از رمزارز به عنوان اسلحه

ای‌ریال اولین تلاش حوثی‌ها برای بهره‌گیری از رمزارز ها نیست. بر اساس گزارشی از یک موسسه امنیت سایبری آنها از سال ۲۰۱۷ ماینرها را روشن کرده و مشغول استخراج کوین‌های مختلفی هستند.

آنها بعدا در سال ۲۰۱۹ نیز تلاش کردند تا سیستم پرداختی مبتنی بر ای‌ریال راه‌اندازی کنند و حقوق کارکنان مخابرات و پتروشیمی این کشور را با آن پرداخت کنند که البته با اعتراض کارمندان با شکست روبه‌رو شد.

این موارد نشان می‌دهد حوثی‌ها در جریان جنگ یمن دائما تلاش کرده‌اند تا اقتصاد این کشور را نیز تحت سلطه خود دربیاورند با این حال ای‌ریال هنوز نتوانسته به عنوان یک شیوه پرداخت در بین یمنی‌ها جا بیفتد.

نه بیت‌کوین بهتر است، مرسی!

اما جنگ یمن و تلاش حوثی‌ها برای تحمیل ایدئولوژی باعث نشده تا تمام یمنی‌ها از بیت‌کوین فاصله بگیرند.

مثلا چند دانشجوی کامپیوتر تلاش کرده‌اند تا به هر روشی شده مقداری از این رمزارز را به دست بیاورند. «منال غانم»، دانشجوی علوم کامپیوتر معتقد است با “فروپاشی موسسات مالی در یمن، مردم می‌توانند با کمی آموزش از بیت‌کوین به نفع خودشان استفاده کنند.”

پیشنهاد خواندن:  7 منبع آموزشی برای کسب درآمد در خواب یا همان ماینینگ بیت کوین!

فیصل الشابی، همکلاسی خانم غانم نیز با اینکه نتوانسته از صرافی‌های رمزارزی در یمن استفاده کند و بخشی از دارایی‌اش را در یکی از سایت‌های استخراج ابری به خاطر تحریم‌ها از دست داده همچنان بر این باور است که مردم یمن از رمزارز ها و مخصوصا بیت‌کوین به عنوان یک شیوه پرداخت استفاده خواهند کرد.

در نهایت به نظر می‌رسد مردم باید راهکاری پیدا کنند که ضمن پنهان ماندن از دید دولت و حوثی‌ها بتوانند بیت کوین را خرید و فروش کنند و تا آن روز شاید هنوز در یمن نوبت بیت‌کوین نرسیده باشد.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید