استخدام با تخصص بلاک چین: چه گزینه‌هایی در دسترس است؟

استخدام با تخصص بلاک چین: چه گزینه‌هایی در دسترس است؟

اگه میخواید در صنعت فناوری بلاک چین استخدام بشید و نمی‌دونید از کدوم راه و چطوری این اتفاق می‌افته،‌ خوندن این مقاله رو از دست ندید.

فناوری بلاک چین در طی چند سال گذشته نرخ پذیرش بسیار بالایی داشته و صاحبان کسب و کارهای مختلفی مثل بیمه، بانکداری، خودرو و … تصمیم گرفته‌اند از محصولات و راهکارهای مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند.

به همین دلیل میزان استخدام افراد با تخصص ‌های بلاک چینی بیشتر شده و حتی در سال ۲۰۱۹ در صدر مشاغل پر درخواست لینکدین قرار گرفتند.

راهکارهای بلاک چینی از توسعه ارزهای دیجیتال گرفته تا ثبت هویت غیرمتمرکز توسط شرکت‌ها و استارتآپ‌ های مختلفی دنبال می‌شود و استخدام نیروهای با مهارت برای پیشبرد این پروژه‌ها کاملا ضروری است.

با این حال تصدی مشاغل فنی مرتبط به بلاک چین نیاز به دانشی دارد که در خیلی از دانشگاه‌ها تدریس نمی‌شود. این دانش را باید با تلاش خودتان فرا بگیرید و با تمرین از آن استفاده کنید.

در این مقاله که از سایت انالیتیکس‌ایندیا‌مگ ترجمه شده فرصت های استخدام در زمینه فناوری بلاک چین را در قالب دو دسته کلی فنی و غیر فنی معرفی و مهارت‌های لازم برای تصدی هر شغل را بررسی می‌کنیم. در ادامه با این بلاک‌چین! همراه باشید.


استخدام و بلاک چین : مشاغل فنی


اولین قدم برای استخدام شدن در پوزیشن های شغلی مربوط به بلاک چین خواندن مقاله سفید بیت کوین است.

منظور از مقاله سفید، نوشته‌ای با زبان و لحن فنی است که جزییات شکل‌گیری و استفاده از یک محصول را توضیح می‌دهد. در مقاله سفید بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو نوشته شده، تمام مبانی بیت کوین توضیح داده شده است.

اگرچه یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی مهم‌ترین مسیر بدون دغدغه استخدام در فناوری بلاک چین است، اما داشتن تخصص در سایر مهارت‌ها به معنی بیکاری نیست!

بعد از خواندن مقاله سفید بیت کوین با مفاهیمی مثل مکانیسم اجماع ، ماینینگ (استخراج) ، پاداش ماینینگ و تولید کوین های جدید، نظریه بازی ها و فلسفه عدم‌تمرکز آشنا می‌شوید.

پیشنهاد خواندن:  تاکسی تلفنی، تاکسی اینترنتی و حالا تاکسی بلاک چینی؛ چالش‌های تمرکز و عدم تمرکز

بعد از بیت کوین نوبت به اتریوم می‌رسد. اتریوم هم برای خودش یک مقاله سفید دارد و شما می‌توانید با مطالعه دقیق آن از نحوه عملکرد این بلاک چین و توکن های مبتنی بر آن آگاه شوید.

از اینجا به بعد مسیر پیش روی شما برای استخدام در فرصت‌های شغلی فنی بلاک چین به یک دو راهی می‌رسد. یک طرف بلاک چین های عمومی مثل بیت کوین و اتریوم ایستاده‌اند و در طرف دیگر بلاک چین های سازمانی/خصوصی مثل هایپرلجر هستند.

اگر مسیر بلاک چین های عمومی را برای شغل آینده انتخاب کنید، پس باید سراغ زبان‌های برنامه‌نویسی مرتبط با آنها بروید.

استخدام و بلاک چین : مشاغل فنی

سالیدیتی یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی شناخته شده برای بلاک چین های عمومی است که از آن برای کدنویسی و اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. ساختار داده‌ها، الگوریتم‌ها و آشنایی با فرایندهای توسعه از پیش‌نیازهای یادگیری سالیدیتی هستند.

اما مسیر بلاک چین های سازمانی قدری متفاوت‌تر و ناشناخته‌تر است. در اینجا پروتکل‌ها و استانداردها و ابزارهایی وجود دارند که باید قبل از استخدام با آنها آشنا شوید.

پلتفرم فبریک (Fabric) که در قالب مجموعه هایپرلجر ایجاد شده یکی از همین ابزارهاست که به شما اجازه توسعه و کار کردن بر روی بلاک چین های عمومی را می‌دهد. کوردا (Corda) و بخشی از محصولات ‌آی‌بی‌ام (IBM) نیز در همین گروه قرار دارند.

هر کدام از این دو مسیر استخدام را که تا انتها طی کنید، عنوان شغلی شما یکی از این موارد خواهد بود: مهندس بلاک چین ، توسعه‌دهنده بلاک چین ، معمار/طراح شبکه بلاک چین ، متخصص رابط و تجربه کاربری بلاک چین ، تحلیل‌گر امنیت شبکه‌های بلاک چین و مدیر پروژه بلاک چین.

پیشنهاد خواندن:  بررسی 6 خبرگزاری بلاک چین و رمزارز با معیارهای فکت چک

برای این پست‌های شغلی در بازار کار جهانی دستمزد سالانه بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ دلار پرداخت می‌شود. البته در بازار کار کشورهای مختلف دامنه تغییرات حقوق و دستمزد بیشتر است.


استخدام و بلاک چین : مشاغل غیر فنی


اگرچه یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی مهم‌ترین مسیر بدون دغدغه استخدام در صنعت بلاک چین است، اما داشتن تخصص در سایر مهارت‌ها به معنی بیکاری نیست!

در چند سال گذشته استارتآپ های زیادی محصولاتی مثل فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، انتقال داده‌ها، خرید و فروش بدون واسطه، تاکسی‌های اینترنتی مبتنی بر بلاک چین و … را ارائه داده‌اند. این شرکت‌ها برای موفقیت محصولات‌شان علاوه بر افراد با تخصص فنی به افرادی با مهارت‌های عمومی‌تر نیز احتیاج دارند.

مدیریت اجرایی، بازاریابی، تولید و مدیریت محتوا ، مدیریت سوشال مدیا ، روابط عمومی و مدیریت رسانه‌ای ، مدیریت مالی و … از جمله همین مهارت‌ها هستند.

علاوه بر اینها شما به عنوان یک فرد غیر فنی می‌توانید به شرکت‌ها در زمینه فناوری بلاک چین مشاوره بدهید و نقشه راه آنها را به سمت این فناوری تدوین کنید.

اگر همین الان تصمیم گرفته‌اید در مشاغل غیرفنی مرتبط با بلاک چین استخدام شوید مطالعه درباره مفاهیمی مثل پردازش غیرمتمرکز ، پروتکل‌های اجماع ، اقتصاد توکن ها ، رمزنگاری و تامین مالی جمعی را فراموش نکنید.

اشتراک‌گذاری
اشتراک گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید