میوه و سبزیجات از تولید تا مصرف در بلاک چین

میوه و سبزیجات از تولید تا مصرف در بلاک چین

شرکت غذایی دُل (Dole) با به کارگیری فناوری بلاک چین در زنجیره تامین امکان بررسی منشأ تولید میوه ها و سبزیجات تازه را به مشتریان می‌دهد.

به نقل از کوین‌دسک، شرکت آمریکایی دُل با بیش از یک قرن سابقه از برنامه‌ای جدید برای استفاده از فناوری بلاک چین با هدف بهبود امنیت غذایی خبر داد.

این برنامه به شرکت سرشناس دُل اجازه می‌دهد تا داده‌های مرتبط با محصولاتی مثل میوه، سبزیجات و غذاهای فرآوری شده را تا سال ۲۰۲۵ بر روی یک پلتفرم بلاک چین قرار دهند.

این ابتکار مبتنی بر بلاک چین هم برای شرکت و هم برای مصرف کنندگان مفید است. شرکت می‌تواند خیلی سریع‌تر از شکاف‌های موجود در زنجیره تامین با خبر شود و میوه یا سبزیجات فاسد یا فاقد مواد مغذی لازم را از بازارها جمع‌آوری کند.

از سوی دیگر مشتریان این شرکت با بررسی داده‌های مربوط به زنجیره تامین محصولات از زمان تولید تا مصرف از سالم بودن آنها اطمینان حاصل می‌کنند.


بلاک چین در زنجیره تامین میوه و سبزیجات


شرکت دُل با بیشتر از ۷۵۰۰۰ کارگر، ۳۰۰ نوع محصول غذایی مختلف را تولید می‌کند. مدیران شرکت از چند سال پیش به زنجیره تامین توجه بیشتری نشان دادند و به عضویت کنسرسیوم غذا وابسته به شرکت آی‌بی‌ام (IBM) درآمدند.

این ائتلاف اکنون با نام آی‌بی‌ام فود تراست (IBM food Trust) مشغول به فعالیت است. در سایت این ائتلاف آمده است:

ما مجموعه‌ای از تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان، سازندگان و فروشندگان مواد غذایی هستیم که تلاش می‌کنیم با استفاده از بلاک چین سیستمی امن‌تر، هوشمندتر و پایدارتر برای صنعت تغذیه در جهان ایجاد کنیم.

IBM Food Trust

این تلاش‌ها نشان دهنده این است که نهادهای دولتی هم بیشتر از گذشته قابلیت‌های بلاک چین در زنجیره تامین غذایی را جدی می‌گیرند. از جمله این نهادها آژانس غذا و داروی ایالات متحده است که مشخصا به نقش تعیین‌کننده فناوری بلاک چین در افزایش امنیت غذایی اشاره کرده است.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید