جایگاه بلاک چین در جهان ورزش

جایگاه بلاک چین در جهان ورزش

جهان ورزش یکی از فضاهای مهیا برای شرکت‌ها و استارتآپ‌های بلاک چینی است که می‌توانند در آن محصولات مختلفی را آزمایش کنند.

هواداران سرسخت بلاک چین کاربردهای زیادی را برای این فناوری ذکر می‌کنند اما وقتی می‌خواهیم این کاربردها را بررسی کنیم، نمونه‌های واقعی و آزموده شده به ندرت پیدا می‌شوند.

با این حال از ابتدای سال جاری میلادی باشگاه‌ها و نهادهای ورزشی در اموری مثل بلیط‌فروشی، تجاری‌سازی و مدیریت ارتباطات با هواداران تلاش کرده‌اند از فناوری بلاک چین استفاده کنند.

در ادامه با این بلاک‌چین! همراه باشید تا کاربرد بلاک چین در جهان ورزش را با معرفی چند نمونه واقعی بررسی کنیم.

بلیت فروشی بر روی بلاک چین

با اینکه ممکن است بیشتر شبیه به یک شوآف به نظر برسد اما یوفا (اتحادیه فوتبال اروپا) تصمیم گرفته بلیت فروشی این دوره از مسابقات جام ملت‌های اروپا را با استفاده از یک اپلیکیشن مبتنی بر بلاک چین انجام دهد.

برای این مسابقات که در سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود، ۲۸ میلیون نفر از ۲۰۰ کشور دنیا درخواست خرید بلیت داده‌اند و یوفا می‌خواهد یک میلیون بلیت را از طریق این اپلیکیشن در اختیار آنها قرار دهد.

با استفاده از این راهکار هواداران فوتبال اروپا نیازی به مراجعه حضوری برای خرید بلیت ندارند و از سوی دیگر بلیت کاغذی از این فرایند حذف می‌شود.

اما به نظر می‌رسد کاربرد اصلی بلاک چین در این راهکار جلوگیری از کپی بلیت‌ها و فروش بلیت‌های تقلبی است. همان‌طور که می‌دانید یکی از ویژگی‌های اصلی ساختارهای مبتنی بر بلاک چین تغییرناپذیری داده‌های ذخیره شده بر روی آن است.

پیشنهاد خواندن:  پاسخ به 4 پرسش اساسی درباره فناوری بلاک چین و رمز ارزها

رای‌گیری با بلاک چین

پلتفرم سوسیوس (Socios) یکی دیگر از محصولاتی است که به بهبود دموکراسی در جهان ورزش کمک می‌کند. در این پلتفرم صاحبان باشگاه‌ها می‌توانند درباره برنامه‌های باشگاه از هواداران نظرخواهی کنند. همچنین هواداران با خرید توکن می‌توانند در این برنامه‌ها مشارکت داشته باشند یا از امتیازات تشویقی باشگاه بهره‌مند شوند.

رای‌گیری با بلاک چین

در حال حاضر باشگاه‌هایی مثل بارسلونا، یوونتوس، پاری‌سن‌ژرمن، گالاتاسرای و … از خدمات این پلتفرم استفاده می‌کنند. مدیران این پلتفرم در آینده نزدیک بازار ورزش آمریکای شمالی را نیز در دست خواهند گرفت که این موضوع می‌تواند باعث موفقیت بیشتر آنها باشد.

کاربرد اصلی فناوری بلاک چین در این پلتفرم استفاده از قابلیت‌های توکن‌ها برای انجام اموری مثل رأی‌گیری و اجرای برنامه‌های تشویقی و هواداری است.

ترید در فوتبال فانتزی

یکی از سرگرمی‌های جدیدی که اخیرا در کنار فوتبال واقعی ابداع شده همین فوتبال فانتزی است. در فوتبال فانتزی هواداران هر تیم بر اساس عملکرد تیم‌شان در دنیای واقعی امتیاز می‌گیرند.

پلتفرم سوریر (Sorare) با همین هدف توکن‌هایی را طراحی کرده که هر کدام نماد یک باشگاه فوتبال هستند و ارزش آنها با برد و باخت تیم در مسابقات لیگ تغییر می‌کند.

این توکن‌ها قابلیت انتقال به بلاک چین اتریوم را نیز دارند و بر اساس قاعده کمیاب بودن (Scarcity) طراحی شده‌اند تا ارزش آنها حفظ شوند.

ساکرامنتو کینگز و پرتاب در حلقه بلاک چین

تعدادی از باشگاه‌های بسکتبال در لیگ آمریکا به استفاده از رمز ارزها روی آورده‌اند و بیت کوین را به عنوان شیوه پرداخت پذیرفته‌اند. در این میان باشگاه ساکرامنتو کینگز بیشترین ابتکار را در زمینه به این خرج داده‌ است.

پیشنهاد خواندن:  سالیدیتی ، زبان برنامه‌نویسی در بلاک‌چین

این باشگاه به هوادرانش آیتم‌هایی را می‌دهد که مشخصات آنها بر روی بلاک چین ثبت شده و آنها را منحصر به فرد می‌کند. برای این منظور در سال ۲۰۱۹ پلتفرمی با عنوان کریپتوکایجو (CryptoKaiju) مبتنی بر اتریوم برای این باشگاه طراحی شده است.

هوداران این باشگاه بسکتبال امکان ارائه پیشنهاد برای خرید لباس یا کفش‌هایی که بسکتبالیست‌ها در طول بازی پوشیده‌اند را نیز دارند و چون تعیین فیک نبودن این موارد بسیار ضروری است از یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین دیگر استفاده شده تا خیال همه راحت‌تر باشد!

به عمل کار برآید…

تقریبا روزی نیست که از کاربردهای ساختار بلاک چین در صنایع و خدمات مختلف حرفی در رسانه‌ها زده نشود با این حال نمونه‌های واقعی که توانسته باشند نیازهای شهروندان هزاره سوم را حل کنند هنوز انگشت‌شمار هستند.

اما دنیای ورزش یکی از فضاهای مهیا برای شرکت‌ها و استارتآپ‌های بلاک چینی است که می‌توانند در آن محصولات مختلفی را آزمایش کنند.

بلیت‌فروشی که به معضل خیلی از باشگاه‌ها تبدیل شده، مدیریت برنامه‌های هواداری، تقویت دموکراسی در مدیریت امور ورزشی و استفاده از رمز ارزها و توکن‌ها در بازارهای پرداخت و معامله‌گری از جمله کاربردهایی هستند که می‌تواند در جهان ورزش با استفاده از بلاک چین آنها را دنبال کرد.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید