دوران پسا کرونا و تقویت مفهوم حاکمیت جمعی

دوران پسا کرونا و تقویت مفهوم حاکمیت جمعی

انتظار می‌رود رهبران جهان در دوران پسا کرونا به مفهوم حاکمیت جمعی توجه کنند و سیستم‌های حکومتی را با کمک بلاک چین از متمرکز به غیرمتمرکز تبدیل نمایند.

دولت‌ها با ساختارهای حکمرانی مختلف عکس‌العمل‌های متفاوتی در برابر کرونا داشته‌اند. بعضی از آنها قوانین سخت‌گیرانه قرنطینه را در پیش گرفته‌اند و بعضی دیگر چندان اعتقادی به سخت‌گیری نداشته‌ و صرفا از فاصله‌گذاری هوشمند پیروی کرده‌اند.

ساختار حکمرانی دولت‌ها را می‌توان به دو گروه متمرکز و نیمه متمرکز تقسیم کرد. در بحران اخیر دولت‌هایی با ساختار متمرکز و سنتی‌تر مثل انگلیس، ایتالیا و حتی آمریکا عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان داده‌اند.

اما کشورهایی مثل فنلاند، نروژ، نیوزلند و تایوان که ساختار نیمه متمرکز حکمرانی را در پیش گرفته‌اند، بهتر توانسته‌اند با ویروس کرونا مقابله کنند و تعداد مبتلایان و درگذشتگان را به طرز قابل توجهی کاهش دهند.

همین تفاوت باعث شده تا نظریه‌پردازان بلاک چین و علم سیاست از تقویت مفهوم حاکمیت جمعی در دوران پسا کرونا صحبت کنند.

شما در حال خواندن مطلب دیگری در پرونده ویژه ویروس کرونا و بلاک چین هستید. در ادامه مفهوم حاکمیت جمعی را بررسی می‌کنیم و از دلایل توجه بیشتر به آن در دوران پسا کرونا برای شما می‌نویسیم. با این بلاک‌چین! همراه باشید.

فنلاند یکی از کشورهای موفق در مبارزه با ویروس کرونا (کووید-۱۹) بوده است. خانم «سانا مارین» ۳۴ ساله نخست‌وزیر این کشور است. وی در همان روزهای ابتدایی قوانین سختگیرانه‌ای را برای قرنطینه وضع کرد. مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرد و از تجمعات غیرضروری جلوگیری نمود.

«جسیندا آردن» نیوزلندی هم در مقام نخست‌وزیر این کشور یکی دیگر از دولت‌زنان موفق در کنترل کووید-۱۹ است. در کنار او چهر‌ه‌های دیگری مثل «تسای اینگ-ون»، رییس جمهور تایوان و «زوران میلانوویچ»، رییس جمهور کرواسی نیز به چشم می‌خورند.

نکته مشترک بین حاکمیت این کشورها یکی نقش چشمگیر زنان در رهبری این کشورها و دیگری تمرکز زدایی در ساختار حکمرانی است که این دو از عوامل اصلی در تقویت مفهوم حاکمیت جمعی در دروان پسا کرونا خواهند بود.

پیشنهاد خواندن:  امور خیریه در دوران کرونا؛ مزیت‌ها و محدودیت‌های بلاک چین

مفهوم حاکمیت جمعی


منظور از حاکمیت یا حکمرانی جمعی (Rule of Crowd) بازگرداندن حق تصمیم‌گیری به مردم درباره اموری است که می‌توانند بر روی تمام شهروندان یک کشور اثر بگذارند. این مفهوم در واقع خودش جزیی از دموکراسی است.

اما مسئله اینجاست که در صد سال گذشته حکومت‌ها با استفاده از ابزارهایی مثل پروپاگاندا، زور، تهدید، ارعاب و فقر مرتبا به دموکراسی تجاوز کرده‌ یا دست‌کم آن را لوث کرده‌اند.

در نتیجه حق تصمیم‌گیری جمعی اگرچه با رای مردم به نمایندگان آنها داده می‌شود اما در عمل تصمیم‌های گرفته شده به نفع مردم نیست و بیشتر به سود گروه اندکی است که در مناصب بالای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … قرار دارند.

اما شیوع بیماری کووید-۱۹ و انواع فشارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روانی که به دولت‌ها و شهروندان کشورها وارد شده باعث شده تا اندیشمندان بار دیگر ساختارهای حکمرانی در جهان را بررسی کنند.

مفهوم حاکمیت جمعی

نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد دولت‌هایی با ساختار متمرکز و سنتی مثل انگلیس و ایتالیا و حتی آمریکا که خودش یکی از قدیمی‌ترین دموکراسی‌های جهان است نتواسته‌اند آن طور که باید با تبعات ویروس کرونا مقابله کنند.

اگر از مسئولان این کشورها دلیل ناکامی آنها را بپرسید، به مواردی مثل اخبار غلط، عدم دسترسی به اطلاعات کافی، عدم همکاری مردم و … اشاره می‌کنند که می‌تواند تا حدودی درست باشد اما هیچکدام نمی‌گویند که ساختار حکمرانی و تصمیم‌گیری آنها ناکارآمد است.

آنها برای مردم تصمیم می‌گیرند، به جای آنها حرف می‌زنند، از طرف آنها درباره کالاهای مختلف نظر می‌دهند و حتی سلیقه غذاخوردن مردم را تعیین می‌کنند. در حالیکه مفهومی به نام حاکمیت جمعی وجود دارد که با ظهور فناوری بلاکچین و کاربردهایی مثل بیت کوین بیشتر از پیش ارزشمند تلقی می‌شود.


بلاک چین و ارتباط آن با حاکمیت جمعی


مهم‌ترین خصیصه هر سیستم وابسته به بلاک چین عدم‌تمرکز است. بدون عدم‌تمرکز، بلاک چین فقط یک دیتابیس معمولی است که داده‌ها بر روی آن به ترتیب زمانی ذخیره می‌شوند.

پیشنهاد خواندن:  بررسی 6 خبرگزاری بلاک چین و رمزارز با معیارهای فکت چک

این عدم تمرکز است که باعث موفقیت بیت کوین و آلت کوین ها شده است. این عدم تمرکز است که باعث سرازیر شدن میلیون‌ها دلار سرمایه به بازارهای رمز ارز شده است.

با استفاده از همین خصیصه اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاک چین توانسته‌اند ساختار خدمات و صنایع را تغییر دهند و سیاست هم یکی از بخش‌هایی است که از این قافله عقب نمانده است.

ظهور اپلیکیشن‌های بلاک چینی برای رأی‌گیری یکی از مصادیق همین تاثیرگذاری است. وقتی شهروندان کشورها در دوران قرنطینه کرونا با این ابتکارات جدید مواجه می‌شوند از اینکه می‌توانند بار دیگر در تصمیم‌گیری‌ها به شکل واقعی سهیم باشند ابراز خرسندی می‌کنند و این همان لحظه‌ای است که حکمرانی متمرکز سنتی در برابر حکمرانی غیرمتمرکز مدرن قرار می‌گیرد.

این حکمرانی جدید که نام آن را حاکمیت جمعی گذاشته‌ایم از دو جهت برای آینده بشریت ضروری و مفید است. فایده اول تقویت اصل دموکراسی و بهبود فرایند تصمیم‌گیری است. علم احتمالات از دیر باز نشان داده احتمال انتخاب بهتر از بدتر زمانی که اعضای گروه تصمیم‌گیرنده افزایش پیدا کند بیشتر است.

دومین فایده هم گسترش افق فکری شهروندان جوامع و القای حس ارزشمندی به آنها در تصمیم‌گیری‌ها است که در نهایت منجر به توجه بیشتر و مطالبه‌گری در عرصه حقوق شهروندی می‌شود.

در این روزها که ویروس کرونا گریبانگیر بشر شده و تمام دستاوردهای آن را تحت تاثیر قرار داده، کشورهایی توانسته‌اند واکنش بهتری داشته باشند که به اصل حاکمیت جمعی توجه بیشتری نشان داده‌اند و همزمان تلاش کرده‌اند سیستم‌های دولتی را از قید تمرکز برهانند.

از همین رو انتظار می‌رود رهبران جهان در دوران پسا کرونا نگاه جدی‌تری به این مفهوم داشته باشند و تلاش کنند تا سیستم‌های حکومتی را از متمرکز به غیرمتمرکز تبدیل کنند. در غیر این صورت مردم با آگاهی که در دوران قرنطینه پیدا کرده‌اند دیر یا زود بساط حکمرانی متمرکز را برخواهند چید و قدرت تصمیم‌گیری را با کمک فناوری‌هایی مثل بلاک چین به خود باز می‌گردانند.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید