امکانات شگفت‌انگیز فناوری بلاک‌چین برای تاجران، کشاورزان و سایرین

امکانات شگفت‌انگیز فناوری بلاک‌چین برای تاجران، کشاورزان و سایرین

تصور کنید ابزاری در اختیار دارید که به ناگهان کنترل شما بر روی کسب و کارتان را افزایش می‌دهد. آیا از آن استفاده نمی‌کنید؟

پرداخت‌های غیرفیزیکی، تراکنش‌های آنلاین، هم‌پیمایی، پرونده‌های الکترونیک سلامت تنها بخشی از پیشرفت‌های چشمگیر بشر در یک دهه اخیر هستند.

ظهور فناوری بلاک‌چین با اولین کاربردش یعنی بیت کوین روند این نوآوری‌ها را تسریع کرد. در حال حاضر بلاک‌چین نه فقط یک دیتابیس توزیع شده بلکه بستری برای شکوفایی ایده‌هایی است که تا قبل از این شرایط رشد نداشتند.

کارشناسان معقدند فناوری بلاک‌چین قابلیت ساختارشکنی در صنایع مختلفی را دارد که دست کم شش مورد از آنها ثابت شده‌اند. در ادامه با این بلاک‌چین! همراه باشید.

تجارت الکترونیکی، مدیریت و تامین مالی، خدمات دولتی، بهداشت و سلامت، آموزش و کشاورزی


فناوری بلاک‌چین در تجارت الکترونیک


بازار جهانی تجارت الکترونیک چندین تریلیون دلار گردش مالی دارد و استفاده از زیرساخت بلاک‌چین در این بازار می‌تواند این ارزش را دو چندان کند. از جمله کاربردهای بلاک‌چین در این حوزه می‌توان به تسهیل پرداخت‌ها، مدیریت چرخه تامین کالا و ایجاد بازارهای غیرمتمرکز اشاره کرد.

به کارگیری رمزارز در خرید و فروش کالا ضمن اینکه واسطه‌هایی مثل بانک‌ها و دلال‌ها را از جریان معاملات حذف می‌کند، آزادی عمل فروشندگان را نیز افزایش می‌دهد.

با استفاده از رمزارز سرعت و شفافیت پرداخت‌ها نیز بیشتر می‌شود. همچنین بلاک‌چین زیرساختی برای حسابرسی دقیق‌تر داده‌های مالی خرید و فروش تامین می‌کند.

در کنار پرداخت می‌توان جذابیت تجارت الکترونیک را با ایجاد باشگاه مشتریان افزایش داد. امروزه صاحبان کسب و کارها می‌توانند توکن هایی را به مشتریان وفادار خودشان بدهند که بتوانند در آینده با آنها خرید کنند یا از سود آنها بهره‌مند شوند.

برای اطلاعات بیشتر درباره توکن‌ ها به مطلبی که قبلا در این بلاک‌چین منتشر شده مراجعه کنید.

در بخش مدیریت چرخه تامین کالا، بلاک‌چین به شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ اجازه می‌دهد تا مسیر ارسال تا دریافت کالا را با استفاده از این فناوری مدیریت کنند که باعث حذف مراوادت کاغذی و دستکاری در اسناد می‌شود.

در نهایت نسل جدید بازارهای تجارت الکترونیک مثل ای‌بی (Ebay) را می‌توان به شکل غیرمتمرکز طراحی کرد. این ابتکار هم هزینه‌های اجرایی را کاهش می‌دهد و هم نظارت بر روی معاملات را بیشتر می‌کند. در کنار این مزایا عدم نیاز به اعتماد بین خریدار و فروشنده وجه تمایز بازارهای غیرمتمرکز است.

پیشنهاد خواندن:  جایگاه بلاک چین در جهان ورزش

زیرساخت بلاک‌چین در مدیریت و تامین مالی


بانک آمریکایی جی‌پی مورگان اخیرا یک رمزارز داخلی طراحی کرده و تلاش می‌کند مشتریانش را برای استفاده از آن در تامین مالی، پرداخت وام و … ترغیب کند.

زیرساخت‌های فعلی بازارهای مالی/بورس بسیار کند و آمیخته با بوروکراسی است و همین باعث شده تا استفاده از زیرساخت بلاک‌چین در آن توجیه پذیر باشد.

از سوی دیگر خیلی از استارتآپ‌ها به استفاده از توکن‌ها در جمع‌آوری سرمایه اولیه روی آورده‌اند.


کاربرد این فناوری در خدمات دولتی


با شروع هزاره سوم میلادی گفتمان جدیدی در اندیشکده‌های دنیا مطرح شد که اساس آن بر پایه کوچک‌سازی و محدود کردن نقش دولت در کشورها بود. در این گفتمان اقتصاد دولتی، فرهنگ دولتی و سیاست دولتی مذمت می‌شوند.

بعدتر با ظهور فناوری بلاک‌چین مفاهیمی مثل دموکراسی سیال و رای‌گیری نیابتی به وجود آمدند و در کنار ابزار مالی مثل بیت‌کوین نشان دادند که دیگر جایی برای نظارت دولتی گسترده بر امور اجرایی و خدماتی وجود ندارد.

استفاده از محصولات مبتنی بر بلاک‌چین به دولت‌ها امکان می‌دهند تا انواع خدمات را به شکل بهتر و سریع‌تری ارائه دهند. ضمن اینکه کاغذبازی های مرسوم در ادارات دولتی جایش را به شفافیت و درستکاری می‌دهد.

خدمات ثبت احوال و مدیریت هویت، ثبت اسناد مالکیت، صدور بیمه‌نامه از جمله بخش‌هایی هستند که دولت‌های مختلف تلاش می‌کنند با استفاده از بلاک‌چین آنها را به شکل جدیدی ارائه دهند.

کشورهای اروپایی از جمله استونی و سوییس در این امر پیشگام هستند و اخیرا دولت ایالات متحده نیز تلاش‌هایی برای استفاده از این فناوری را آغاز کرده است.


ساختارشکنی در صنعت سلامت


یکی از کاربردهای اصلی زیرساخت‌های غیرمتمرکز نگهداری ایمن از داده‌های هویتی افراد است. این ویژگی در محیط‌های درمانی اهمیت به سزایی دارد، مخصوصا وقتی بیماران بخواهند داده‌های مربوط به آنها محرمانه باقی بماند.

از همین رو برخی از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های جهان هم‌اکنون در حال استفاده از بلاک‌چین هستند.

در اپلیکیشن های غیرمتمرکز که بر روی زیرساخت‌هایی مثل بیت کوین و اتریوم ساخته شده‌اند و تمرکز آنها بر روی صنعت سلامت است، سه ذینفع عمده وجود دارد که عبارتند از بیمار، پزشک و بیمارستان.

ساختارشکنی در صنعت سلامت

در این اپلیکیشن‌ها می‌توان میزان دسترسی هر گروه به داده‌های گروه دیگر را محدود و درجه‌بندی کرد. ضمن اینکه دستکاری در داده‌ها امکان‌پذیر نیست و سوابق را می‌توان خیلی سریع‌تر بررسی کرد.

بلاک چین از یک منظر حیاتی نیز برای صنعت سلامت ارزشمند است. در واقع چون داده‌ها به صورت غیرمتمرکز بر روی گره‌های (Node) مختلف شبکه ذخیره شده‌اند امکان دسترسی به داده‌ها در صورت هک شدن بخشی از سیستم یا تخریب یک گره وجود دارد و این در مواقع اورژانسی بسیار مهم است.

پیشنهاد خواندن:  بیت‌کوین و انقلاب قرن بیست و یکم

بلاک‌چین در خدمات آموزشی


در حوزه آموزش و پرورش هم خلإهای زیادی وجود دارد که می‌توان با استفاده از زیرساخت مبتنی بر بلاک‌چین آنها را پر کرد.

با اینکه استفاده از این فناوری در دانشگاه‌ها، مدارس، کتابخانه‌ها و مراکز آرشیوی تازه شروع شده اما مشخص شده که ثبت مدارک تحصیلی و پیگیری آنها، مقابله با تقلب علمی، مدیریت فرایند نشریه‌های علمی از کاربردهای این فناوری در این محیط‌ها هستند.

با ظهور فناوری بلاک‌چین مفاهیمی مثل دموکراسی سیال و رای‌گیری نیابتی به وجود آمدند و در کنار ابزار مالی مثل بیت‌کوین نشان دادند که دیگر جایی برای نظارت دولتی گسترده بر امور اجرایی و خدماتی وجود ندارد.

در حال حاضر چندین مدرسه در سنگاپور و یک دانشگاه در کشور مالت مدارک تحصیلی را بر روی بلاک‌چین صادر کرده و در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. از سوی دیگر در چند سال اخیر بسیاری از دانشگاه‌های جهان کلاس‌هایی را به آموزش مفاهیم عدم‌تمرکز، رمزارز بیت‌کوین، اقتصاد مبتنی بر توکن و … اختصاص داده‌اند.


فناوری بلاک‌چین برای کشاورزان


کشاورزی برای چند صد هزار سال پیشه اصلی بشر بوده و خودش به تنهایی مجموعه عظیمی از روابط شغلی/انسانی را شکل می‌دهد. اما اکنون خبر خوب این است که کشاورزان از مرحله کاشت تا برداشت می‌توانند از زیرساخت‌های مبتنی بر بلاک‌چین استفاده کنند.

با استفاده از بلاک‌چین می‌توان در مرحله کاشت، اطلاعات مربوط به انواع بذرها را بر روی یک شبکه غیرمتمرکز ثبت کرد. در مراحل حمل و نقل محصولات کشاورزی تا مراکز فروش نیز می‌توان با استفاده از این فناوری چرخه تامین کالاها را مدیریت و نظارت کرد.

بلاک‌چین برای کشاورزان

حتی کشاورزان خلاق‌تر با همکاری متخصصان فناوری می‌توانند بازارهای غیرمتمرکز را طراحی کنند که در این صورت دیگری نیازی به دلال‌های میوه و سبزی که عمدتا در دستکاری قیمت‌ها نقش ایفا می‌کنند نیست.

امروز در این بلاک‌چین! با شش صنعت و خدمتی آشنا شدید که فناوری بلاک‌چین و شبکه‌های غیرمتمرکز می‌توانند آنها را متحول کنند. با این حال اگرچه برخی فکر می‌کنند این فناوری هنوز به وادی عملگرایی نرسیده اما باید گفت ما به زودی دوران هیاهوی بلاک‌چینی را پشت سر می‌گذاریم و آن وقت کشورهایی قدرتمند خواهند بود که از این فناوری به شکل جدی استفاده کنند.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید