نگاهی به انقلاب بیت‌کوین از آغاز تا آینده

بیت‌کوین و انقلاب قرن بیست و یکم

بیت‌کوین و سایر رمزارزها از برجسته‌ترین تحولات بشری در پایان دهه اول قرن ۲۱ بودند و حالا با پایان دهه دوم چشم‌انداز روشن‌تری از این انقلاب شکل گرفته است.

روزنامه‌ها از تیترهایی با موضوع ورشکستگی بانک‌ها و فاجعه اقتصادی پر شده بود. یکبار دیگر قرار بود کسب و کارهای بزرگ تعطیل شوند، نیروها تعدیل شده و مردم سرمایه خود را از دست بدهند.

با این بلاک‌چین! همراه باشید تا در این مطلب از سایت ایندیپندت نگاهی به شروع انقلاب بیت‌کوین، دوره تثبیت و آینده آن داشته باشیم.

در همین حال و هوا بیت‌کوین از دل چند خط کد برنامه‌نویسی متولد شد. «ساتوشی ناکاموتو» بر این باور بود که راه‌حلی برای رکورد اقتصادی ۲۰۰۹ پیدا کرده است. راه‌حل او در واقع یک سیستم نقدی الکترونیک غیرفیزیکی به نام بیت‌کوین بود که در آن نیازی به حضور بانک‌ها و دولت‌ها نیست. این سیستم توسط خود مردم و با استفاده از زیرساختی به نام بلاک‌چین اداره می‌شود.

با این همه تا چند سال بعد کسی بیت‌کوین را جدی نمی‌گرفت و همچنان ترجیح می‌داد از همان دلار شکننده اما شناخته شده استفاده کند. بنابراین اولین پیروان بیت‌کوین رمزنگاران و خوره‌های کامپیوتر و اینترنت بودند. بعدا گیک‌ها و سایفرپانک‌ها هم به این جمع اضافه شدند و چون این رمز ارز یک ماهیت نیمه محرمانه داشت برخی از خلاف‌کارها هم تصمیم گرفتند از آن استفاده کنند.

اما ساتوشی ناامید نشده بود. درست است که بیت کوین قرار بود یک راهکار مالی جهانی برای حذف واسطه‌ها باشد اما هنوز مسیر طولانی پیش رو قرار داشت.

افزایش قیمت این رمزارز و افزوده شدن به فهرست دارایی‌های قابل معامله در یک صرافی در واقع همان نقطه حرکت انقلاب بیت‌کوین به سمت جهانی شدن بود. فراز و فرودهای قیمت از سال ۲۰۱۲ شروع شد تا اینکه در سال ۲۰۱۷ با رسیدن به قله ۲۰۰۰۰ دلار برای هر بیت کوین یک موفقیت بزرگ برای ساتوشی و تمام بیت‌کوینرها پدید آمد.

رمزارزها آمده‌اند تا ساختار اقتصاد دنیا را تغییر دهند و این صرفنظر از واکنش بانکداران سنتی اتفاق خواهد افتاد. در واقع خود آنها هم به خوبی این نکته را می‌دانند ولی شاید به این دلیل انقلاب بیت کوین را کتمان می‌کنند که سرمایه‌های خودشان بر روی دارایی‌های سنتی با خطر کاهش ازرش مواجه است.

نایجل گرین، مدیرعامل یک موسسه مالی در لندن

ارزش بیت‌کوین به جایی رسید که می‌توانست از سرانه تولید ناخالص ملی ۱۴۰ کشور جهان پیشی بگیرد. با این حال برخی گفتند این قیمت حباب گونه به زودی خواهید ترکید.

پیشنهاد خواندن:  حضور محصولات مبتنی بر بلاک‌چین در نمایشگاه CES 2020

البته همین اتفاق هم افتاد و تمام ۲۰۱۸ قیمت بیت‌کوین سقوط کرد و گاهی هم رکورد را تجربه نمود. طرفداران بیت‌کوین اما می‌گفتند دوره حباب قیمتی برای همه دارایی‌ها پیش می‌آید و این بخشی از مسیر انقلاب بیت کوین است.

بیت‌کوین سال ۲۰۱۹ را نیز با قیمت ۴۰۰۰ دلار شروع کرد که برای خیلی از سرمایه‌گذاران ناامید کننده بود. همین باعث شد تا جبهه بانکداران سنتی دائما در رسانه‌های‌شان از مرگ بیت کوین صحبت کنند.


دوران تثبیت انقلاب بیت‌کوین


اوضاع به همین منوال ادامه داشت تا اینکه چند خبر بزرگ منتشر شد و با این که هدف چیز دیگری بود اما باز یک نقطه عطف جدید در انقلاب بیت‌کوین شکل گرفت.

فیسبوک اعلام کرد قصد دارد یک رمزارز پایدار، یک سیستم مالی نسبتا غیرمتمرکز ایجاد کند تا همه بتوانند از خدمات بانکی و مالی بهره‌مند شوند.

دوران تثبیت انقلاب بیت‌کوین

اگرچه زاکربرگ نمی‌خواست به نفع بیت‌کوین کار کند، این خبر باعث افزایش قیمت رمزارزها از جمله بیت‌کوین شد. در واقع مصداق عینی عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد!

دشمنان این رمزارز اما هنوز به نوسانات زیاد این رمزارز و اینکه پشتوانه مشخصی ندارد اشاره می‌کنند. از آن سو بیت‌کوینرها دلار را به نداشتن پشتوانه و انتشار بدون برنامه متهم می‌کنند و گذشت زمان را عامل موثری در تثبیت نوسانات بیت کوین می‌دانند.

«نایجل گرین»، مدیرعامل یک موسسه مالی در لندن در همین باره معتقد است: «رمزارزها آمده‌اند تا ساختار اقتصاد دنیا را تغییر دهند و این صرفنظر از واکنش بانکداران سنتی اتفاق خواهد افتاد. در واقع خود آنها هم به خوبی این نکته را می‌دانند ولی شاید به این دلیل انقلاب بیت‌کوین را کتمان می‌کنند که سرمایه‌های خودشان بر روی دارایی‌های سنتی با خطر کاهش ازرش مواجه است.»

پیشنهاد خواندن:  بررسی 6 خبرگزاری بلاک چین و رمزارز با معیارهای فکت چک

آینده انقلاب ناکاموتو


یکی دیگر از مسائلی که احتمالا در شروع دهه سوم قرن بیست و یکم ادامه انقلاب بیت‌کوین را تهدید یا شاید به قول بعضی‌ها آن را تکمیل می‌کند نقش آلت‌کوین ها است. در حال حاضر ۲۳۶۴ کوین مختلف توسط شرکت‌ها، نهادها و استارتآپ‌ها توسعه داده شده‌اند و این احتمال وجود دارد که یکی از آنها بتواند جای بیت‌کوین را بگیرد.

سربازان این انقلاب، یعنی همان کسانی که از بیت کوین در پرداخت‌ها استفاده می‌کنند یا به چشم یک ابزار سرمایه‌گذاری بلندمدت به آن می‌نگرند ممکن است در آینده با همدیگر متحد شوند.

به عبارت دیگر این رمزارز محبوب نمی‌تواند در آن واحد هم ابزار انتقال ارزش (پرداخت) و هم وسیله حفظ ارزش (سرمایه‌گذاری) باشد. این اتحاد در سال‌های آینده قطعا اتفاق خواهد افتاد و با یک رکود اقتصاد جهانی دیگر که از هم اکنون نشانه‌های آن مشخص است، در نهایت انقلاب بیت کوین ساتوشی ناکاموتو به جایگاه اصلی خود خواهد رسید.

آن روزها بیت کوین احتمالا جای طلا را گرفته و یک رمزارز شایسته هم به جای بیت‌کوین در پرداخت‌های روزانه مردم جهان استفاده خواهد شد. قانونگذاران دستورالعمل‌های لازم را برای دوران پسا انقلاب تدوین کرده‌اند و بشریت گام بلند دیگری به سوی تکامل برداشته است.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید