دستگاه‌های ماینر: نگاهی به تاریخ استخراج بیت کوین

دستگاه های ماینر: نگاهی به تاریخ استخراج بیت کوین

در طی یک دهه گذشته دستگاه های ماینر استخراج بیت کوین دستخوش تغییرات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بسیاری شد‌‌ه‌اند که اطلاع از آنها برای همه ماینر ها ضروری است.

تجهیزات ماینینگ بیت کوین و سایر رمز ارزها جز جدانشدنی این اکوسیستم غیرمتمرکز هستند. این دستگاه‌ها هستند که تراکنش‌های انجام گرفته در شبکه‌های بلاک چین را تأیید می‌کنند و باعث بقای آنها می‌شوند.

اگرچه تا حدودی به تاریخ استخراج بیت کوین بی‌توجهی شده اما مرور آن می‌تواند برخی از پیچیدگی‌های فعلی این ارز دیجیتال را توضیح دهد. این صنعت کوچک که در ابتدای دهه دوم قرن بیست و یکم آغاز شد اکنون چند میلیارد دلار گردش مالی دارد.

امروز در این بلاک‌چین! با ترجمه یادداشتی از کوین‌دسک، تاریخ استخراج بیت کوین ، نسل‌های مختلف دستگاه‌های ماینر و انواع استخراج را بررسی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.


استخراج با پردازنده مرکزی


ساتوشی ناکاموتو اولین ماینر بیت کوین بود. در زمان او یعنی سال ۲۰۰۹ توان محاسباتی پردازنده مرکزی (CPU) یک لپ‌تاپ برای ماینینگ بیت کوین کافی بود. در ضمن هیچ ماینر دیگری رقیب ناکاموتو نبود و او می‌توانست با خیال راحت هر چقدر دوست دارد ماین کند!

بنابراین دستگاه‌های ماینر در ابتدا همین لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های خانگی بودند که تا قبل از بیت کوین برای اجرای مایکروسافت ورد، فتوشاپ و جستجو در اینترنت استفاده می‌شدند. این مدل از استخراج الان فقط یک جور فانتری است که گیک‌ها و نردها از آن خاطرات خوبی دارند.

کارشناسان معتقدند اگر دستگاه‌های ایسیک جدیدی که پس از هاوینگ (کاهش پاداش استخراج بیت کوین در هر چهار سال) روانه بازار می‌شوند، با شرایط جدید بلاک چین بیت کوین همراستا نشوند، از شکل‌های جدید انرژی استفاده نکنند و توان‌پردازشی را افزایش ندهند، مزیت رقابتی در این صنعت از بین می‌رود و این پایان کار استخراج صنعتی بیت کوین در جهان است.

اما شخصیت شاخص این دوره بی‌شک آقای «لازلو هانیچز» برنامه‌نویس بود که با لپ‌تاپ خودش ده‌هزار بیت کوین استخراج کرد و بعد تمام این مقدار را برای دو عدد پیتزا هدر داد! البته بعدا در یک مصاحبه گفته بود «اصلا از این قضیه ناراحت نیست».

اما کم‌کم تعداد افراد علاقه‌مند به استخراج بیت کوین بیشتر و رقابت در میان آنها شدیدتر شد. اینجا بود که دیگر پردازنده‌های مرکزی قدرت و اعتبار خود را از دست دادند.


ماینینگ بیت کوین با کارت گرافیک


کارت‌های گرافیک (GPU) عموما برای تقویت توان پردازشی کامپیوتر در هنگام اجرای بازی‌ها استفاده می‌شوند. اما ماینرهای خلاق متوجه شدند که می‌توان از همین کارت‌ها به عنوان یک دستگاه ماینر نیز استفاده کرد.

پیشنهاد خواندن:  ماشین حساب ماینینگ بیت‌کوین و آلت‌کوین

استفاده از کارت گرافیک در اوسط سال ۲۰۱۰ آغاز شد. تقرییا در همین زمان بازار خرید و فروش بیت کوین هم رونق گرفته بود و چند صرافی محدود این رمز ارز را به لیست دارایی‌های قابل معامله خود افزوده بودند.

استخراج بیت کوین با کارت گرافیک شش برابر کارآمدتر از واحد پردازنده مرکزی بود و در عین حال هر کارت گرافیک تنها دو برابر یک پردازنده مرکزی قیمت داشت.

موفقیت کارت گرافیک، افزایش قیمت بیت کوین و بیشتر شدن درجه سختی استخراج باعث شد تا باز هم افراد بیشتری به عنوان ماینر وارد این چرخه شوند. در نتیجه بازار ماینینگ نیاز به یک ابتکار جدیدتر داشت.


مدارهای مجتمع قابل برنامه‌ریزی


مدارهای مجتمع قابل برنامه‌ریزی (FPGA) انعطاف‌پذیری خوبی داشتند و با استفاده از کدهای برنامه‌نویسی، توان پردازشی آنها را مدیریت می‌کردند. با این که ساختن این مدارها سخت‌تر بود اما قدرت آنها دو برابر بهترین کارت گرافیک برای استخراج بود. بنابراین ماینر ها دستگاه جدید خود را پیدا کردند.

مدارهای مجتمع قابل برنامه‌ریزی

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ مدارهای مجتمع قابل برنامه‌ریزی ابزار اصلی ماینینگ بیت کوین بودند، اگرچه ماینینگ با کارت گرافیک و پردازنده مرکزی همچنان در مقیاس خانگی و یا برای آلت کوین‌هایی مثل اتریوم وجود داشتند.


ظهور ایسیک‌ها و بازار استخراج بیت کوین


در نهایت فعالان صنعت نوپای استخراج رمز ارز تصمیم گرفتند یک دستگاه اختصاصی برای استخراج بیت کوین بسازند که برق کمتری مصرف کند، هزینه کمتری داشته باشد و با توان بیشتری در شبکه بلاک چین بیت کوین فعالیت کند.

نام این دستگاه را ایسیک (ASIC) گذاشتند که تا به امروز به حیاتش ادامه و انواع گوناگونی دارد. شرکت کنان کریتو (Canaan Creative) سازنده اولین دستگاه ایسیک بیت کوین در سال ۲۰۱۳ بود.

شیرینی استخراج با دستگاه‌های ایسیک برای همه ماینر ها لذت بخش بود. آنها بالاخره به چیزی رسیده بودند که استحقاقش را داشتند. توان پردازشی این دستگاه‌ها از پردازنده مرکزی، کارت گرافیک و مدارهای مجتمع قابل برنامه‌ریزی بیشتر و مصرف انرژی آنها کمتر بود.

بعد از شرکت چینی کنان، شرکت‌های چینی دیگری مثل بیت‌مین (Bitmain) و مایکروبی‌تی (MicroBT) ایسیک‌های جدیدتر و بهتری تولید کردند تا بتوانند بازار دستگاه ماینر را به دست بگیرند. این رقابت چینی! هنوز هم با قدرت ادامه دارد.

ظهور ایسیک‌ها و بازار استخراج بیت کوین

در ایسیک‌هایی که در دو سال اخیر تولید شده، اندازه تراشه اصلی از ۱۳۰ به ۷ نانومتر رسیده است که در نتیجه آن ابعاد دستگاه‌‌های ماینر کوچکتر شده و مصرف برق آنها کمتر شده است.

پیشنهاد خواندن:  تبدیل هش به کیلوهش تا تراهش برای ماینینگ

از سوی دیگر افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ و نوسان ارزرش این رمز ارز در سال‌های بعد از آن به رشد بازار ماینینگ بیت کوین کمک بیشتری کرده است.

همه‌گیری دستگاه‌های ماینر ایسیک بیت کوین باعث شد تا ابعاد این صنعت تا حدودی تغییر کند. ایسیک‌ها نستبا گران هستند و ماینرهای خانگی توان خرید آنها را ندارند. به علاوه نگهداری از آنها به محیط و شرایط خاصی نیاز دارد و تعمیر آنها نیازمند دانش تخصصی است.

از همین رو افرادی با توان مالی بیشتر وارد عرصه ماینینگ شده‌اند و کارخانه‌های عظیمی به اسم فارم را ایجاد کرده‌اند که در آنها چند صد دستگاه ماینر بیت کوین در کنار همدیگر قرار داده می‌شود تا سود بیشتری عاید صاحبان‌شان شود.

با این همه، کاهش پاداش استخراج هر بلوک از ۱۲/۵ به ۶/۲۵ بیت کوین در دو هفته آینده، شلوغی بیش از حد شبکه بیت کوین در بعضی مواقع که باعث افزایش کارمزدها می‌شود، اعتراضات گاه و بیگاه فعالان محیط‌زیست نسبت به مصرف سوخت‌های فسیلی در استخراج و چند عامل دیگر باعث شده تا برخی نسبت به آینده صنعت استخراج تردید کنند.


اَبَر ایسیک‌ها و ماینر های هوشمند


کارشناسان معتقدند اگر دستگاه‌های ایسیک جدیدی که پس از هاوینگ (کاهش پاداش استخراج بیت کوین در هر چهار سال) روانه بازار می‌شوند، با شرایط جدید بلاک چین بیت کوین همراستا نشوند، از شکل‌های جدید انرژی استفاده نکنند و توان‌پردازشی را افزایش ندهند، مزیت رقابتی در این صنعت از بین می‌رود و این پایان کار استخراج صنعتی بیت کوین در جهان است.

بنابراین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که شرکت‌ها در سال جدید میلادی ابر ایسیک‌ها و ماینر های هوشمند را وارد بازار کنند. یک ابر ایسیک می‌تواند دستگاهی باشد که اندازه آن خیلی کوچکتر شده، در کنار برق مثلا با انرژی خورشید هم کار می‌کند، توان پردازشی بسیار زیادی دارد، می‌توان از تمام نقاط جهان عملکرد آن را کنترل و حتی عیب‌یابی کرد و در نهایت خودش تشخیص می‌دهد که چه زمانی ماینینگ بیت کوین سودآورتر است و چه زمانی باید سایر کوین ها را ماین کرد.

این توصیف ممکن است کمی تخیلی به نظر برسد اما فرایند صنعتی شده استخراج بیت کوین برای ادامه مسیر واقعا نیازمند چنین ابتکاراتی است.

از استخراج بیت کوین با پردازنده مرکزی، کارت گرافیک، مدارهای مجتمع قابل برنامه‌ریزی تا دستگاه‌های ایسیک مسیر طولانی طی شده که استفاده از تجربیات آن می‌تواند در آینده برای ماینر‌ها و شرکت‌های تولید کننده دستگاه ماینر مفید باشد و به آنها کمک کند تا زودتر به این تخیل جامه عمل بپوشانند.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید