هاوینگ بیت کوین در یک نگاه فلسفی

هاوینگ بیت کوین در یک نگاه فلسفی

چرا پاداش استخراج بیت کوین هر چهار سال نصف می‌شود؟ در این مطلب از دیدگاه اقتصاد اتریشی و فلسفه آزادی‌خواهی به هاوینگ رمز ارز بیت کوین نگاه می‌کنیم.

رمز ارز بیت کوین از سال ۲۰۰۸ و با آشکار شدن نشانه‌های رکود اقتصاد جهانی در آمریکا شکل گرفت. بعدتر چند صرافی این ارز دیجیتال را به عنوان یک دارایی قابل خرید و فروش پذیرفتند.

در کنار بیت کوین از زیرساخت آن به نام بلاک چین هم استفاده‌های متعددی شده و کاربردهای جدیدی به آن افزوده شده است.

اما این سیستم مالی غیرمتمرکز هم مثل تمام سیستم‌های مالی دیگر باید تابع اصولی مثل عرضه و تقاضا، میزان نقدینگی و سیاست‌های انتشار باشد. در همین راستا یکی از اتفاقات جالبی که در بیت کوین و سایر رمز ارزها می‌افتد نصف شدن میزان پاداش استخراج (ماینینگ) یا هاوینگ (Halving) است.

با این بلاک‌چین! همراه باشید تا ضمن بررسی مبانی اقتصادی و فلسفی بیت کوین، نصف شدن پاداش بیت کوین (هاوینگ) و تاثیرات آن بر روی اکوسیستم این رمز ارز را بررسی کنیم.


اقتصاد اتریشی و فلسفه آزادی‌خواهی


ریشه‌های فلسفی هاوینگ بیت کوین را می‌توان در مکتب فکری اقتصاد اتریشی (Austrian School of Thought) و فلسفه آزادی‌خواهی (Libertarianism) جستجو کرد.

مکتب اقتصاد اتریشی توسط افرادی مثل «کارل منگر» و «لودویگ فن میزس» پایه‌گذاری شد. چون پایه‌گذاران ابتدایی این مکتب از شهروندان اتریش بودند که در قلمرو امپراطوری هابسبورگ قرار داشت. به همین دلیل به آن اقتصاد اتریشی هم می‌گویند.

به طور کلی اقتصاددانان پیرو این مکتب مخالف حضور بانک‌های مرکزی و موسسات دولتی در کنترل اقتصاد هستند. آنها همچنین معقتدند که منشا تمام کنش‌های اقتصادی فرد و نه جمع است. از همین رو سنجه‌های اقتصادی نمی‌توانند بر روی تصمیم‌گیری شخصی افراد اثر بگذارند.

یکی دیگر از اصول اقتصاد اتریشی بحث نهایی‌گرایی است به این معنی که تمام انتخاب‌های اقتصادی بر اساس آخرین واحد اضافه یا کم شده به یک مجموعه صورت می‌گیرد. بر پایه این اصل و اصول قبلی دوستان مکتب اقتصاد اتریشی عامل زمان را در تصمیم‌گیری و انتخاب‌های اقتصادی افراد موثر می‌دانند.

اینها چهار ستون اصلی این مکتب اقتصادی هستند اما برخی اندیشمندان اصول دیگری مثل سلائق و ترجیحات، هزینه فرصت، حق حاکمیت مصرف کننده، فردگرایی سیاسی، فرایند انگاری بازارها و بی‌اطمینانی شدید را هم به آنها افزوده‌اند.

فلسفه آزادی‌خواهی یا اختیار‌گرایی حول این باور شکل گرفته که آزادی عمل باید در تمام شئونات زندگی به افراد داده شود. امروزه اندیشه‌های آزادی‌خواهانه با ایدئولوژی‌های سیاسی آمیخته شده و شاخه‌های مختلفی از آن شکل گرفته است.

آزادی‌خواهان راست یا چپ همگی خواهان کاهش یا حذف کنترل و دخالت دولت‌ها و نهادهای مرکزی در امور مختلف هستند. آزادی، مالکیت و زندگی سه مفهوم اصلی است که آزادی‌خواهان پیرامون آنها پدیده‌های جهان را تحلیل و تفسیر می‌کنند.

پیشنهاد خواندن:  امور خیریه در دوران کرونا؛ مزیت‌ها و محدودیت‌های بلاک چین

تفسیر بیت کوین


توسعه‌دهندگان بیت کوین مبانی فلسفی شکل‌گیری این رمزارز را به مکتب اقتصاد اتریشی و فلسفه آزادی‌خواهی نسبت می‌دهند. هر دو این مکاتب سیستم‌های غیرمتمرکز را ترویج می‌کنند و بیت کوین نمونه یک سیستم مالی غیرمتمرکز است که در آن نیازی به نقش آفرینی‌ دولت‌ها و بانک‌ها نیست.

به علاوه هم اقتصاد اتریشی و هم فلسفه آزادی‌خواهی بر روی فردیت تاکید می‌کنند و بیت کوین هم می‌تواند یک آزادی مالی بی‌سابقه را برای افراد به ارمغان بیاورد.

تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در اکوسیستم بیت کوین بر پایه مطلوبیت و نهایی‌گرایی است. یعنی اضافه شدن مقداری بیت کوین به دارایی قبلی فرد می‌تواند ارزش مجموعه بیت کوین های وی را بیشتر کند.

تفسیر بیت کوین

همچنین ملاحظات زمانی فرد، در تصمیم‌گیری برای خرج کردن یا سرمایه‌گذاری بیت کوین در نظر گرفته شده است.

همه اینها به علاوه بسیاری از ویژگی‌های دیگر نشان می‌دهد ساتوشی ناکاموتو با نگاهی به اصول اقتصاد اتریشی و فلسفه آزادی‌خواهی بیت کوین و بلاک چین را به جهانیان ارائه داده است.

در همین راستا می‌توان چرایی پدیده هاوینگ را نیز به همین فلسفه‌ها ربط داد. ممکن است این پرسش پیش بیاید که چرا هر چهار سال یکبار باید مقدار پاداش استخراج بیت کوین نصف شود؟

پاسخ در مفهومی به نام کمیابی (scarcity) است که از دیرباز جایگاه پراهمیتی در همه مکاتب اقتصادی داشته است. هر ماهیتی که پایان‌پذیر باشد و برای تولید و حفظ آن هزینه شود، کمیاب‌تر است و بنابراین ارزش بیشتری هم دارد. مثلا طلا ارزشمند است چون تولید آن هزینه بیشتری دارد.

اعضای خانواده مثل مادر و پدر ارزشمند هستند چون ما فقط یک پدر و مادر داریم. یک تابلوی نقاشی از ونگوگ ارزشمند است چون ونگوگ دیگر زنده نیست که بتواند اثر جدیدی تولید کند.


پدیده هاوینگ بیت کوین


هاوینگ کاهش خودکار و سیستماتیک پاداش ماینینگ بیت کوین در بازه‌های زمانی چهارساله است. سومین هاوینگ این رمز ارز در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد. البته این پدیده مختص بیت کوین نیست و شامل برخی دیگر از رمز ارزها نیز می‌شود.

هاوینگ ارتباط مستقیمی با مفهوم کمیابی دارد. در واقع کمیابی در سیستم بیت کوین از یک نوع پیش‌بینی شده است که با کاهش پاداش ماینینگ در بازه‌های زمانی چهار ساله باعث می‌شود تا در مدت ۱۲۰ سال ۲۱۰۰۰۰۰۰ بیت کوین در بازار توزیع شود.

این الگوی توزیع ضمن اینکه نیازی به دخالت واسطه‌ها ندارد باعث می‌شود تا میزان عرضه و تقاضا در بازار بیت کوین به صورت طبیعی تنظیم شود. نقدینگی در گردش این ارز دیجیتال از معدود ماهیت‌هایی است که به جای دو برابر و چند برابر شدن، هر چهار سال نصف می‌شود.

توسعه‌دهندگان بیت کوین مبانی فلسفی شکل‌گیری این رمزارز را به مکتب اقتصاد اتریشی و فلسفه آزادی‌خواهی نسبت می‌دهند. هر دو این مکاتب سیستم‌های غیرمتمرکز را ترویج می‌کنند و بیت کوین نمونه یک سیستم مالی غیرمتمرکز است که در آن نیازی به نقش آفرینی‌ دولت‌ها و بانک‌ها نیست.

هزینه و زمان لازم برای تولید بیت کوین های جدید در داخل این سیستم تعبیه شده در حالی که دولت‌ها بدون توجه به این عوامل حجم اسکناس‌های در گردش را افزایش می‌دهند.

پیشنهاد خواندن:  راهنمای خرید ماینر بعد از هاوینگ بیت کوین

وقتی دولت‌ها نتوانند در سیاست‌های مالی اثرگذار باشند، حجم آزادی‌های فردی به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا می‌کند و این همان چیزی است که اندیشمندان اقتصاد اتریشی و فلسفه آزادی‌خواهی بر روی آن تاکید داشته‌اند.


تاثیرات هاوینگ بر روی بیت کوین


یکی از مهم‌ترین تاثیرات هاوینگ بر روی قیمت بیت کوین است. با توجه به اینکه در هر هاوینگ میزان پاداش استخراج بیت کوین کاهش پیدا می‌کند، ماینر ها واکنش متفاوتی به آن نشان می‌دهند.

کاهش فعالیت ماینرها به معنی کاهش نسبی قیمت و افزایش فعالیت آنها، بیشتر شدن قیمت بیت کوین را در پی دارد.

از سوی دیگر صرافی‌های رمز ارزی و مخصوصا آنهایی که تمرکز زیادی بر بیت کوین دارند هم ممکن است بعد از هاوینگ دچار سود یا ضرر شوند.

تاثیرات هاوینگ بر روی بیت کوین

شرکت‌هایی که پروژه‌های بلاک چینی را اجرا می‌کنند، شاید بعد از هاوینگ شاید کاهش یا افزایش قیمت توکن خودشان باشند. دلیل این موضوع ارتباط قیمت توکن ها و آلت کوین ها با بیت کوین است.

سرمایه‌گذاران نهادی هم احتمالا بعد از این پدیده نسبت به فروش یا نگهداری دارایی بیت کوین خود تصمیم خواهند گرفت که باز می‌تواند بر روی بازار این رمز ارز تاثیر بگذارد.


پرسش‌های متداول


چهار اصل اساسی در مکتب اقتصاد اتریشی کدام هستند؟

تمرکز زدایی در اقتصاد – فردیت گرایی در کنش‌های اقتصادی – نهایی‌گرایی و اعتقاد به مطلوبیت نهایی – توجه به ملاحظات زمانی در فعالیت‌های اقتصادی

ارزش اساسی در فلسفه آزادی‌خواهی چیست؟

فلسفه آزادی‌خواهی یا اختیار‌گرایی حول این باور شکل گرفته که آزادی عمل باید در تمام شئونات زندگی به افراد داده شود. امروزه اندیشه‌های آزادی‌خواهانه با ایدئولوژی‌های سیاسی آمیخته شده و شاخه‌های مختلفی از آن شکل گرفته است.

منظور از هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ کاهش خودکار و سیستماتیک پاداش ماینینگ بیت کوین در بازه‌های زمانی چهارساله است.

آیا هاوینگ بیت کوین بر روی قیمت این رمز ارز تاثیر دارد؟

بررسی تاریخی هاوینگ های قبلی بیت کوین نشان می‌دهد که تغییر قیمت بعد از این رخداد اجتناب‌ناپذیر است. این تغییر می‌تواند به شکل صعودی یا نزولی باشد.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید