کاربرد بلاک چین در حفظ کپی ‌رایت و حق تکثیر موسیقی

کاربرد بلاک چین در حفظ کپی ‌رایت و حق تکثیر موسیقی

شرکت چینی علی‌بابا پروانه یک طرح جدید را به ثبت رسانده که با کاربرد بلاک چین می‌تواند حق تکثیر و کپی رایت فعالان صنعت موسیقی را حفظ کند.

اخیرا اداره ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا طرح جدیدی از طرف شرکت علی‌بابا را ثبت کرده که هدف اصلی آن مقابله با نقض حقوق فعالان صنعت موسیقی است.

در این طرح داده‌های مربوط به قطعه‌های موسیقی یا آهنگ بر روی یک پلتفرم بلاک چین ثبت می‌شوند و با کاربرد بلاک چین می‌توان از تکثیر و کپی رایت غیرقانونی این آثار جلوگیری کرد.

ساختار این پلتفرم زنجیره بلوکی از چند گره (Node) برای ذخیره‌سازی داده‌ها و یک گره اعتبارسنج تشکیل شده است.

گره اعتبارسنج تحلیل اصالت سنجی را انجام می‌دهد. یعنی بررسی می‌کند که یک قطعه موسیقی از لحاظ نوع ضبط، ریتم، شعر و بیت تا چه اندازه شبیه سایر قطعه‌هایی است که داده‌های آنها بر روی سایر گره‌ها ذخیره شده است.

با کاربرد بلاک چین نتیجه این اعتبارسنجی بر روی پلتفرم منتشر می‌شود، سپس در مرحله بعدی یک بررسی مجدد انجام می‌گیرد که نمره مشابهت قطعه‌های موسیقی با همدیگر در آن لحاظ شده است.

در نهایت این سیستم بلاک چینی یک توصیه نهایی درباره میزان اصالت قطعه موسیقی را پس از اجماع میان گره‌ها ارائه می‌دهد.

مدیران علی‌بابا در اظهارنظری درباره کاربرد بلاک چین در این سیستم گفته‌اند:

این پلتفرم با کاربرد بلاک چین در صنعت موسیقی می‌تواند با اختصاص یک هش منحصر به فرد به هر فایل از فعالیت مخرب هکرها که در فایل‌های آهنگ‌ها دستکاری می‌کنند جلوگیری کند.

مدیران این شرکت همچنین اعلام کردند در حال حاضر هیچ پلتفرم مبتنی بر زنجیره بلوک وجود ندارد که بتواند با اعتبارسنجی هر قطعه موسیقی میزان مشابهت و تکراری بودن آن با سایر قطعه‌‌ها را تشخیص دهد.

پیشنهاد خواندن:  قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریوم به عدد 2 میلیون رسید

کاربرد بلاک چین برای این هدف راهکاری برای این مسئله است. ضمن اینکه تمام کتابخانه‌های دیجیتال موسیقی در جهان نیز می‌توانند به عنوان عضوی از این پلتفرم بلاک چین باشند.

این شرکت در نظر دارد از قراردادهای هوشمند نیز در این ساختار استفاده کند. با قراردادهای هوشمند دخالت انسانی در این پلتفرم به صفر می‌رسدو دقت و سرعت آن افزایش پیدا می‌کند.

اشتراک‌گذاری

در این بلاک‌چین! تلاش می‌کنیم منابع کاربردی و روزآمد در حوزه فناوری بلاک‌چین، رمزارزها و ماینینگ را برای شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× پیشنهاد یا انتقادی دارید، پیام بدهید